Ministerstvo dopravy chystá opatření ke spuštění nového mýtného

Ministerstvo dopravy chystá opatření pro případ krizového scénáře, který by mohl nastat při spuštění nového mýtného systému od 1. prosince. Snaží se však, aby takový scénář nenastal. Poslance z kontrolního výboru o tom dnes informovali zástupci ministerstva. Nový provozovatel mýtného systému, společnost CzechToll už tento týden varovala, že kvůli pomalým registracím dopravců se mohou tvořit u hranic až 40kilometrové kolony.

Přidejte svůj názor

ministerstva
doporučujeme

"Jsme připraveni monitorovat tu situaci dokonce ze vzduchu, aby policie měla jasné informace o tom, kde se začínají tvořit kolony, aby mohla odklánět dopravu na místa, která nejsou ještě tak přetížena," řekl poslancům ředitel úseku provozovatele elektronického mýtného ministerstva dopravy Václav Nestrašil.

Společnost CzechToll je podle něj připravena na to, že bude muset posílit hraniční přechody o mobilní odbavovací místa. "Skutečně se připravují velké organizační akce, abychom to zvládli," dodal.

"Řada dopravců to skutečně nechává na poslední chvíli," řekl poslancům ministr ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO). "Děláme vše pro to, aby to katastrofické nenastalo," ujistil. Ministr informoval, že k 12. listopadu se do nového systému registrovalo 206.000 vozidel, tedy necelá polovina všech vozidel, zatímco o dva dny dříve to bylo zhruba o 10.000 vozidel méně. Spojil se s bavorským a slovenským ministrem dopravy a apeloval na ně, aby podpořili registraci u dopravců ve svých zemích. Další ministry zemí EU oslovil písemně.

Kremlík řekl, že chce příští týden informovat na tiskové konferenci veřejnost o tom, jaká opatření ministerstvo chystá. Chce například zintenzivnit informační kampaň a směřovat ji vedle dopravců i na veřejnost.

Ředitel Nestrašil řekl, že ministerstvo koordinuje svoji činnost s policií i s celníky. Poukazoval ale na to, že dopravci se sice registrují, ale palubní jednotky nutné pro placení mýtného si podle něj vyzvedlo jen 80.000 dopravců. Ministerstvo podle něj dokonce nabízí zdarma rozeslání palubních jednotek nejen do sousedních zemí, ale třeba i do Maďarska, Bulharska nebo Rumunska. "Reakce je zatím vlažnější, než jsme si slibovali," poznamenal.

Registrace do nového systému začala 22. září. Přihlášení je možné prostřednictvím provozovatelů palivových karet, dále na 200 obchodních distribučních místech, na pobočkách Hospodářské komory nebo přes internet. Dopravci po zaevidování údajů o vozidle a firmě musí složit vratnou kauci za palubní jednotku v hodnotě 2468 korun. Při přihlašování na obchodních místech ji dostanou ihned, při registraci přes internet v průměru do dvou až tří dnů. Registrace v systému trvá několik minut.

Kremlík také uvedl, že Ředitelství silnic a dálnic začne příští týden přebírat nový mýtný systém do svého vlastnictví. K 1. prosinci, kdy bude nový mýtný systém spuštěn, už bude v majetku České republiky. Nový satelitní systém nahradí dosavadní systém mýtných bran, který provozovala firma Kapsch.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na D8 tragicky zahynul řidič kamionu, dálnice byla 13 hodin uzavřena

18.02.2020 17:49 Aktualizováno Dálnice D8 u Ústí nad Labem byla dnes zhruba 13 hodin uzavřená kvůli nehodě dvou kamionů, při níž…

Kolaps dopravy v centru Prahy. Srazila se tramvaj s autem

18.02.2020 08:34 Aktualizováno Dopravu v centru Prahy v okolí náměstí I. P. Pavlova zkomplikovala nehoda tramvaje a osobního…

Černý den pro MHD v Brně: Srážka tramvají, později jiná tramvaj vykolejila

17.02.2020 16:57 V Brně dnes po ranní nehodě dvou tramvají, při které se zranilo více než deset lidí, vykolejila…

V Brně se srazily tramvaje, přes deset lidí se zranilo

17.02.2020 12:11 Aktualizováno Při dnešní ranní srážce dvou tramvají v Brně v Křížové ulici se zranilo více než deset lidí. Dva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama