Na českých silnicích zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí

Na silnicích v České republice zemře ročně 80 nepřipoutaných lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hana Estefányi z Centra dopravního výzkumu v Brně. Připomněla, že pás zvyšuje šanci na přežití, nepřipoutaní se každoročně významně podílejí jak na množství usmrcených, tak zraněných. Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, 2110 se těžce zranilo.

Dopravní nehoda, ilustrační foto
doporučujeme

Bezpečnostní pásy se jako součást povinné výbavy objevily podle Centra dopravního výzkumu ve švédských automobilkách v roce 1959. V Československu bylo použití bezpečnostních pásů na předních sedadlech od povinné od roku 1967. Cílem bylo snížení fatálních následků nehod. Přesto někteří lidé pás nepoužijí. "V uplynulých dvou letech bylo na českých silnicích každoročně v osobních vozidlech usmrceno 80 osob, které nebyly připoutány bezpečnostním pásem. Jen v loňském roce bylo dalších 146 osob zraněno těžce a 678 zraněno lehce," uvedl vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Podle něj je nutné, aby si nejen řidiči, ale i spolujezdci uvědomili, že bezpečnostní pás je nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti.

Z usmrcených řidičů nebylo připoutáno přes 20 procent, z usmrcených spolujezdců nebylo připoutáno 35 procent, uvedla Estefányi. Rozdíly jsou i mezi muži a ženami. "Ženy jsou z hlediska používání zádržných systémů zodpovědnější, neboť podíly nepřipoutaných žen jsou ve všech letech nižší než podíly nepřipoutaných mužů," uvedla Estefányi. Vyšší podíl nepřipoutaných bývá o víkendech. Nejvyšší podíly nepřipoutaných lidí na fatálních nehodách aut byly v Jihočeském a Libereckém kraji, nejnižší naopak v Praze a v Jihomoravském kraji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kompenzace pro dopravce: Stát rozdělí přes 400 milionů korun, nejvíc…

30.09.2020 08:28 Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů korun. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.09.2020 08:49 Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113…

Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 30 milionů

26.09.2020 18:30 Aktualizováno Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny dnes ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama