Na železnici platí nový jízdní řád, systém jednotných jízdenek OneTicket funguje

Na železnici dnes začíná platit nový jízdní řád. Hlavní novinkou bude rozšíření platnosti jednotné jízdenky na téměř všechny vlakové spoje u různých dopravců. Výjimkou budou komerční linky typické například na trati Praha-Ostrava. Vedle toho nový jízdní řád upraví čas odjezdů některých spojů, případně také jejich cesty. Větší změny v provozu ovšem nenastanou. Dál budou platit některá omezení zavedená kvůli koronaviru.

Vlaky
doporučujeme

Ode dneška tak bude možné jezdit téměř ve všech vlacích různých dopravců na jedinou jízdenku. Platit bude na dálkových i regionálních linkách, které si objednávají stát či kraje. 

Cestující budou moci využívat jízdenky jednorázové, zpáteční, traťové pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Systém bude nabízet také věrnostní slevu 25 procent. Dopravci budou vedle jednotné jízdenky i nadále nabízet vlastní jízdné. To bude zřejmě levnější, nebude však platit u konkurence.

Novinkou v provozu bude nový spoj Českých drah z Bohumína do polského Lublinu a také prodloužení vlaku z Prahy přes Krakov do Přemyšle u ukrajinských hranic.

Další výraznější změny dopravci zatím neplánují, pouze u některých spojů mírně upraví jejich čas odjezdu případně u regionálních linek trasu. Například v Praze začnou vlaky nově zastavovat na nové zastávce Praha-Eden. Větší změny v provozu lze očekávat až od dubna, kdy začne rozsáhlá výluka na úsecích Ústí nad Orlicí-Choceň a Velim-Pečky.

Dopravci v těchto dnech také postupně obnovují některé spoje, které dříve zastavili kvůli koronavirové krizi. Díky rostoucí poptávce cestujících průběžně navyšují kapacity spojů a vrací do provozu některé linky. Hlavní nápor cestujících dopravci očekávají před Vánocemi.

Nový systém prodal přes 500 jednotných jízdenek na vlak

V systému jednotných jízdenek na železnici, který byl dnes spuštěn, se od rána do 11:00 prodalo 527 jízdních dokladů OneTicket za 118.679 korun. ČTK to dnes sdělil Martin Opatrný, mluvčí státního podniku Cendis, který měl přípravu jednotné jízdenky na starosti. 

"Systém jednotného tarifu na železnici funguje bez problémů. Po půlnoci jsme vše prověřili mimo jiné i v praxi," uvedl mluvčí. Lidé si jízdenky mohou zakoupit na e-shopu na oneticket.cz, v mobilní aplikaci nebo v pokladnách zapojených dopravců či přímo ve vlaku.

Mimo systém zatím zůstávají komerční spoje, které dopravci provozují na vlastní riziko. Typickým příkladem takových linek jsou spoje mezi Prahou a Ostravou. "To, že systém jednotné jízdenky zatím nepokrývá komerční spoje, představuje zásadní nedostatek celého systému za více než 250 milionů korun," podotkl dnes člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Jako příklad uvedl nákup jednotné jízdenky z místa A do místa B s přestupem, kdy kvůli zpoždění návazný spoj ujede, přičemž jako další v řadě pojede spoj komerční. "Takový cestující si bude muset vedle jednotné jízdenky pořídit ještě lístek na komerční spoj, pokud bude chtít dorazit do místa B v alespoň trochu přijatelném čase," uvedl Kovanda.

Dnešní spuštění systému se podle mluvčího Cendis obešlo bez problémů. Neopakovala se tedy situace z 1. prosince, kdy byl spuštěn prodej nových elektronických dálničních známek. Systém byl tehdy od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Nyní funguje bez problémů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Děčínsku vzplál vlak Arrivy, nikdo nebyl zraněn

15.01.2021 21:20 Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil dnes vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na…

Sněžení komplikuje dopravu v celém Česku, bez zimní výbavy nevyjíždějte

15.01.2021 09:54 Dopravu na většině území Česka dnes ráno opět komplikuje sněžení. Silnice ale většinou zůstávají s…

V centru Ostravy se srazily tramvaje. Sedm lidí zraněno, zasahují…

15.01.2021 08:23 V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom sedm lidí. Příčina nehody…

Sníh a vítr opět komplikují dopravu, kamiony měly problémy i na D1

14.01.2021 13:51 Aktualizováno Sněžení a silný vítr dnes ráno dál komplikovaly silniční dopravu v Česku. Zejména v horských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama