Nehod vlaků přibývá. Nejde o systémové pochybení, tvrdí Havlíček. Chce víc personálu

Nejde o systémová pochybení ale selhání jednotlivců, řekl dnes ČTK k nehodám vlaků ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Chce posílit investice do bezpečnosti. Zároveň plánuje řešit i personální otázky, zejména navýšením počtu zaměstnanců na železnici. V posledním týdnu se na tuzemské železnici stalo několik vážných nehod.

Karel Havlíček
doporučujeme

"To, co se stalo v posledním týdnu, je obrovská shoda náhod. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jedinců," uvedl dnes Havlíček pro ČTK k dvěma tragickým nehodám z posledních dnů.

Podle předběžných zpráv šlo při incidentech o chyby strojvůdců. To se podle Havlíčka týká i úterní nehody u Českého Brodu. "Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 km/h narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil," řekl Havlíček.

Podle Iva Drahotského z dopravní fakulty Jana Pernera pardubické univerzity chybí nějaký dozorový orgán, který by kontroloval strojvedoucí tak, aby byla zajištěna jejich kvalita. Řekl to České televizi. Upozornil, že dříve měli strojvedoucí znát jen několik tratí, dnes jsou "tlačeni" ze strany zaměstnavatelů, aby znali celou republiku. Na koridorových tratích je podle něj nejvyšší úroveň zabezpečení, nicméně 1. koridor před Prahou je jedním z nejvytíženějších a je na hranici kapacit.

Havlíček v souvislosti s aktuální situací sestavil novou Bezpečnostní komisi pro železnice, která by se měla sejít dnes v 18:00. Zároveň připustil, že bude řešit i personální otázky. "Rozhodně v této oblasti dojde k posílení personálu," řekl.

Vedle toho připomněl i strukturální změny, které provedl v posledních týdnech na ministerstvu i v podřízených organizacích. Jednou ze změn bylo vytvoření i nové sekce pro nesilniční dopravu a mezinárodní vztahy, pod kterou spadá i železniční doprava. Jejím náměstkem byl na začátku července zvolen bývalý diplomat Jan Sechter. Podle Havlíčka by změny měly vést mimo jiné i k posílení bezpečnosti na železnici a také k navýšení investic.

V uplynulých osmi dnech se stalo na tuzemských tratích několik velkých nehod.

O nehodách na železnici chce s Havlíčkem hovořit ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). "Myslím, že bychom potřebovali informace, co s tím bude ministerstvo dopravy už dělat," řekl novinářům. Podle jeho informací chod ministerstva dopravy není komplikován tím, že Havlíček zároveň řídí resort průmyslu. "Ale možná osobní pozornost pana ministra těmto záležitostem tam není dostatečná," dodal Petříček.

Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Brněnské přehrady hrozí dopravní kolaps, lidé mají využít MHD

09.08.2020 13:02 U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě…

Brno se bez podzemní kolejové dráhy neobjede, uvedl radní

09.08.2020 09:32 Bez podzemní kolejové dráhy se Brno v budoucnu neobejde, míní radní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Podle…

V zatáčce na Českolipsku se čelně srazila auta, zemřela spolujezdkyně

08.08.2020 20:56 Na Českolipsku při čelním střetu dvou aut dnes odpoledne zemřela spolujezdkyně. Středně těžké…

Hlavní trať na Litoměřicku stála, v sedmi vagonech hořelo dřevo

08.08.2020 17:35 Aktualizováno Na nádraží v Hněvicích na Litoměřicku hořelo odpoledne sedm vagonů se dřevem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama