Nehod vlaků přibývá. Nejde o systémové pochybení, tvrdí Havlíček. Chce víc personálu

Nejde o systémová pochybení ale selhání jednotlivců, řekl dnes ČTK k nehodám vlaků ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Chce posílit investice do bezpečnosti. Zároveň plánuje řešit i personální otázky, zejména navýšením počtu zaměstnanců na železnici. V posledním týdnu se na tuzemské železnici stalo několik vážných nehod.

Karel Havlíček
doporučujeme

"To, co se stalo v posledním týdnu, je obrovská shoda náhod. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jedinců," uvedl dnes Havlíček pro ČTK k dvěma tragickým nehodám z posledních dnů.

Podle předběžných zpráv šlo při incidentech o chyby strojvůdců. To se podle Havlíčka týká i úterní nehody u Českého Brodu. "Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 km/h narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil," řekl Havlíček.

Podle Iva Drahotského z dopravní fakulty Jana Pernera pardubické univerzity chybí nějaký dozorový orgán, který by kontroloval strojvedoucí tak, aby byla zajištěna jejich kvalita. Řekl to České televizi. Upozornil, že dříve měli strojvedoucí znát jen několik tratí, dnes jsou "tlačeni" ze strany zaměstnavatelů, aby znali celou republiku. Na koridorových tratích je podle něj nejvyšší úroveň zabezpečení, nicméně 1. koridor před Prahou je jedním z nejvytíženějších a je na hranici kapacit.

Havlíček v souvislosti s aktuální situací sestavil novou Bezpečnostní komisi pro železnice, která by se měla sejít dnes v 18:00. Zároveň připustil, že bude řešit i personální otázky. "Rozhodně v této oblasti dojde k posílení personálu," řekl.

Vedle toho připomněl i strukturální změny, které provedl v posledních týdnech na ministerstvu i v podřízených organizacích. Jednou ze změn bylo vytvoření i nové sekce pro nesilniční dopravu a mezinárodní vztahy, pod kterou spadá i železniční doprava. Jejím náměstkem byl na začátku července zvolen bývalý diplomat Jan Sechter. Podle Havlíčka by změny měly vést mimo jiné i k posílení bezpečnosti na železnici a také k navýšení investic.

V uplynulých osmi dnech se stalo na tuzemských tratích několik velkých nehod.

O nehodách na železnici chce s Havlíčkem hovořit ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). "Myslím, že bychom potřebovali informace, co s tím bude ministerstvo dopravy už dělat," řekl novinářům. Podle jeho informací chod ministerstva dopravy není komplikován tím, že Havlíček zároveň řídí resort průmyslu. "Ale možná osobní pozornost pana ministra těmto záležitostem tam není dostatečná," dodal Petříček.

Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na regionální trati na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Po nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V únoru na českých silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni

28.02.2021 16:03 V únoru v Česku na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí…

Dopravci nevylučují další omezení spojů. Dezinfekce vlaků stojí desítky…

27.02.2021 16:45 Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho.…

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama