Nehoda u Českého Brodu: Havarované vlaky se podařilo odtrhnout, na místě je speciální tank

Havarované vlaky u Českého Brodu se po 8:00 podařilo od sebe odtrhnout, jsou vykolejené, uvedla Správa želenic na twitteru. Na místě pokračují odklízecí práce. Při prvním pokusu se dvěma lokomotivami brzy ráno se soupravy odtrhnout nepovedlo. Na místo proto zamířily další dvě a začalo také rozřezávání kusů soupravy autogenem, řekl dnes ráno mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Srážka vlaků u Českého Brodu
doporučujeme

Při nehodě se v úterý večer zranilo 35 lidí a zemřel strojvedoucí. Trať je neprůjezdná. Vlak projel návěstidlem na červenou.

Protože hrozí, že se souprava osobního vlaku převrátí, zajistili ji hasiči pomocí speciálního tanku drážních hasičů. "Je předpoklad, že trať bude uzavřená asi celé dopoledne," uvedl Svoboda. Nyní bude třeba soupravy odtáhnout, a pak bude pravděpodobně možné alespoň částečně obnovit na trati provoz.

Osobní vlak CityElefant, ve kterém cestovalo více než sto lidí, kolem 21:30 narazil do stojícího nákladního poštovního vlaku. Celková škoda podle Drážní inspekce dosáhla 45 milionů korun.

Příčinou tragické srážky bylo podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nejspíš selhání člověka. Strojvedoucí projel návěstidlem na červenou, i když jde o velmi dobře zabezpečenou trať. Zjišťuje se proč. Ministr to řekl ráno Radiožurnálu. Strojvedoucí osobního vlaku nehodu jako jediný nepřežil, podle hasičů zůstal zaklíněný v kabině.

"Faktem je a všechno k tomu spěje, že došlo k selhání lidského faktoru, s největší pravděpodobností strojvůdce projel návěstidlem na červenou, i když se jedná o velmi dobře zabezpečenou trať," uvedl Havlíček.

Systém na této trati podle Havlíčka udržuje strojvedoucího v bdělosti, musí každých deset až 20 vteřin mačkat neustále tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se rozjet, dodal Havlíček. "Je řada dohadů, proč k tomu došlo a proč se zřejmě ještě rozjel (...) Jestli byl třeba v horším zdravotním stavu v daném okamžiku," zmínil Havlíček. Informace podle něj může být i v počítači v zadní části vlaku, v přední byl počítač nejspíš zničen.

Havlíček už v noci na místě nehody novinářům řekl, že podle prvních indicií nedošlo k technickému selhání. Čtyřicetiletého strojvedoucího označil za zkušeného, přepracovaný nebyl, vrátil se z dovolené. Předseda představenstva Českých drah Václav Nebeský podle serveru idnes.cz řekl, že šlo o zkušeného strojvůdce, měl desetiletou praxi. "Byl odpočatý, všechny zákonné lhůty na odpočinek byly dodrženy," dodal.

Zdroj blízký vyšetřování podle idnes.cz uvedl, že strojvedoucí projel Stůj a narazil do poštovního vlaku čekajícího na vjezd do Českého Brodu. Na trati je autoblok, který umožňuje projet návěst Stůj i při dodržení předpisů. Strojvedoucí však musí zastavit a dál jet podle rozhledových poměrů.

Nehoda se stala na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v republice. Provoz na trati je zastaven, rychlíky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem. Při nehodě se podle hasičů a záchranné služby zranilo 35 lidí, podle Drážní inspekce 23 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Dopravci vybaví zaměstnance respirátory, cestující na ně už upozorňují

22.02.2021 15:14 Dopravci jsou na zpřísnění podmínek cestování připraveni. Své zaměstnance vybaví respirátory a…

Rozvadov je bez kolon, na Folmavě je fronta 2,5 km

22.02.2021 08:38 Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování řidičů kamionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama