Nehoda u Českého Brodu: Havarované vlaky se podařilo odtrhnout, na místě je speciální tank

Havarované vlaky u Českého Brodu se po 8:00 podařilo od sebe odtrhnout, jsou vykolejené, uvedla Správa želenic na twitteru. Na místě pokračují odklízecí práce. Při prvním pokusu se dvěma lokomotivami brzy ráno se soupravy odtrhnout nepovedlo. Na místo proto zamířily další dvě a začalo také rozřezávání kusů soupravy autogenem, řekl dnes ráno mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Srážka vlaků u Českého Brodu
doporučujeme

Při nehodě se v úterý večer zranilo 35 lidí a zemřel strojvedoucí. Trať je neprůjezdná. Vlak projel návěstidlem na červenou.

Protože hrozí, že se souprava osobního vlaku převrátí, zajistili ji hasiči pomocí speciálního tanku drážních hasičů. "Je předpoklad, že trať bude uzavřená asi celé dopoledne," uvedl Svoboda. Nyní bude třeba soupravy odtáhnout, a pak bude pravděpodobně možné alespoň částečně obnovit na trati provoz.

Osobní vlak CityElefant, ve kterém cestovalo více než sto lidí, kolem 21:30 narazil do stojícího nákladního poštovního vlaku. Celková škoda podle Drážní inspekce dosáhla 45 milionů korun.

Příčinou tragické srážky bylo podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nejspíš selhání člověka. Strojvedoucí projel návěstidlem na červenou, i když jde o velmi dobře zabezpečenou trať. Zjišťuje se proč. Ministr to řekl ráno Radiožurnálu. Strojvedoucí osobního vlaku nehodu jako jediný nepřežil, podle hasičů zůstal zaklíněný v kabině.

"Faktem je a všechno k tomu spěje, že došlo k selhání lidského faktoru, s největší pravděpodobností strojvůdce projel návěstidlem na červenou, i když se jedná o velmi dobře zabezpečenou trať," uvedl Havlíček.

Systém na této trati podle Havlíčka udržuje strojvedoucího v bdělosti, musí každých deset až 20 vteřin mačkat neustále tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se rozjet, dodal Havlíček. "Je řada dohadů, proč k tomu došlo a proč se zřejmě ještě rozjel (...) Jestli byl třeba v horším zdravotním stavu v daném okamžiku," zmínil Havlíček. Informace podle něj může být i v počítači v zadní části vlaku, v přední byl počítač nejspíš zničen.

Havlíček už v noci na místě nehody novinářům řekl, že podle prvních indicií nedošlo k technickému selhání. Čtyřicetiletého strojvedoucího označil za zkušeného, přepracovaný nebyl, vrátil se z dovolené. Předseda představenstva Českých drah Václav Nebeský podle serveru idnes.cz řekl, že šlo o zkušeného strojvůdce, měl desetiletou praxi. "Byl odpočatý, všechny zákonné lhůty na odpočinek byly dodrženy," dodal.

Zdroj blízký vyšetřování podle idnes.cz uvedl, že strojvedoucí projel Stůj a narazil do poštovního vlaku čekajícího na vjezd do Českého Brodu. Na trati je autoblok, který umožňuje projet návěst Stůj i při dodržení předpisů. Strojvedoucí však musí zastavit a dál jet podle rozhledových poměrů.

Nehoda se stala na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v republice. Provoz na trati je zastaven, rychlíky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem. Při nehodě se podle hasičů a záchranné služby zranilo 35 lidí, podle Drážní inspekce 23 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Lovosic hořel kamion, dálnice D8 byla několik hodin uzavřena

03.08.2020 13:27 Aktualizováno Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany byla u Lovosic od noci téměř deset hodin…

Pendolino má jezdit až do Karlových Varů, kraj se předběžně dohodl s…

03.08.2020 11:07 Rychlovlak pendolino by mohl od začátku září jezdit až do Karlových Varů. Předběžně se na tom…

Nehoda a požár auta na hodinu uzavřely Brusnický tunel

02.08.2020 18:42 Nehoda a následný požár osobního auta dnes v podvečer zhruba na hodinu uzavřely Brusnický tunel v…

Železniční audit bude podle šéfa Drážního úřadu hotový na podzim

02.08.2020 14:42 Audit mimořádných událostí na trati mapující poslední dva roky bude hotový za několik měsíců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama