Nehody po alkoholu či drogách patří v Česku k nejtragičtějším

Dopravní nehody, které zapříčinili řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog, patří dlouhodobě k nejtragičtějším. Letos se stalo 1112 takových nehod, při nichž zemřelo devět lidí. Oproti loňsku je to sice skoro o pětinu nehod méně, roli ovšem může hrát i koronavirová krize a s ní spojené oslabení provozu.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

V posledních letech přibývá především případů jízdy po vlivem drog. Upozornila na to asociace Záchranný kruh. Za celý loňský rok policisté zjistili 5311 případů jízdy pod vlivem alkoholu a ve 2141 případech jízdu pod vlivem drog.

Česko je ve světových žebříčcích spotřeby alkoholu na osobu dlouhodobě na předních příčkách. To se zároveň projevuje i na nehodovosti na tuzemských silnicích. Odborníci v této souvislosti upozorňují, že požití alkoholu vyvolává nejprve sice pocit uvolnění a lepší nálady, ovšem způsobuje narušení vnímání reality a zkreslení situace na silnici. To se často projevuje zpožděnými reakcemi, například při brzdění vozu nebo při průjezdu zatáčkou. Zvlášť nebezpečná fáze pak nastává v situacích, kdy řidiči mají v krvi okolo 0,55 promile alkoholu a více, což vede u řidičů k apatii a celkovému útlumu.

"Alkohol naruší i smysl pro koordinaci pohybů, a tím člověk nevnímá dobře chování automobilu. Při větších dávkách to vede k útlumu a spánku za volantem,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana. Problémem je pro řidiče také rozostření zraku a omezení periferního vidění. Působení omamných látek má často opačný účinek. Zatímco alkohol spíše utlumuje vědomí řidiče, drogy ho spíše povzbuzují. Vedou tak ke zrychlení reakcí, přílišné agilitě a sebedůvěře za volantem.

Řidiči také často usedají za volant předčasně s pocitem úplného vystřízlivění. "Je řada lidí, kteří nechápou, že alkohol v těle nějakou dobu zůstává a odbourává se postupně. Hodně lidí doplatí na to, že nedokáže odhadnout, za jak dlouho se dostane z těla,“ podotkl dopravní psycholog Michal Walter. Upozornil, že část řidičů věří mýtům, že alkohol zmizí po požití některých jídel či nápojů. "On ale nezmizí, a to podcenění je velice časté,“ dodal. I proto legislativa v Česku zachovává nulovou toleranci vůči požívání alkoholu a drog při řízení.

Za první čtyři měsíce letošního roku evidují policisté při dopravních nehodách podle zhruba 105 obětí na životech, zatímco za první čtyři měsíce předchozího roku zemřelo na českých silnicích 142 lidí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama