Německé restrikce jsou nesmyslné, řidiči nejsou riziko, tvrdí dopravci

Německé restrikce vůči kamionům jsou nesmyslné, řidiči nejsou rizikem. ČTK to v reakci na dnešní mnohakilometrové kolony u hranic řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Víkendové testy podle dopravců vykázaly u řidičů pozitivitu pod jedním procentem. Dopravci proto nyní usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic, zároveň žádají vládu o řešení situace s Němci. Stát jedná o společném postupu i s okolními zeměmi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly. Německo považuje Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Na hraničních přechodech do Německa se tak od rána tvoří mnohakilometrové kolony. Nejdelší z nich na dálnici D8 tvoří až 25 kilometrů.

Dopravci se podle sdružení snažili přes víkend zařídit testování pro své řidiče. Ne všem se to však podařilo. Nutností tak podle nich nyní je navýšení testovacích kapacit na hranicích.

"Řidič kamionu potká při své cestě za týden jen několik lidí a všude jsou dodržována striktní opatření. Nedává smysl, aby byl jejich vstup do země podmiňován negativním testem. Už vůbec žádný smysl to nedává u tranzitujících vozidel. Síť testovacích míst v České republice praská ve švech, nelze se zaregistrovat na nejbližší dny," uvedl prezident sdružení Josef Melzer.

Sdružení situaci přirovnalo k předvánočním opatřením ve Francii při cestách z Velké Británie. Tehdy bylo z 33.000 testů provedených před opuštěním Británie pouze 102 pozitivních.

Dopravci žádají vládu, aby pokračovala v jednáních s Němci o uvolnění opatření pro kamiony. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko koordinuje postup se Slovenskem a Rakouskem. "Je otázka, jestli je to vůbec v souladu s vnitřním trhem. Ta jednání probíhají. My jsme jednou tu situaci zažili v první vlně. Usilujeme o nějaké řešení, aby tady nedocházelo ke kolapsu kamionové dopravy," podotkl Babiš.

Německá opatření zasáhla i do osobní dopravy. České dráhy i RegioJet už o víkendu zastavily všechny své linky směřující do Německa. Provoz chtějí obnovit až po zmírnění restrikcí.

Hranice mohou nyní překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají pendleři v takzvané kritické infrastruktuře. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Bavorské okresy začaly prověřovat, které profese přeshraničních pracovníků jsou důležité pro zemskou infrastrukturu. Jasno by mělo být do úterý, neboť od středy musí pendleři při kontrolách na hranicích spolu s negativním testem předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V únoru na českých silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni

28.02.2021 16:03 V únoru v Česku na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí…

Dopravci nevylučují další omezení spojů. Dezinfekce vlaků stojí desítky…

27.02.2021 16:45 Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho.…

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama