Nepřiměřená rychlost může v Česku za třetinu nehod a nejvíce obětí

Nepřiměřená rychlost je nejčastější příčinou tragických střetů na silnicích, řidiči tak způsobí třetinu ze všech nehod ročně. Upozornila na to asociace Záchranný kruh. Loni v důsledku nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí zemřelo 185 lidí a dalších 501 utrpělo těžké zranění. Letos tento trend pokračuje.

Dopravní nehoda, ilustrační foto
doporučujeme

"Řidič by měl přizpůsobil rychlost vozidla celé řadě okolností, které silniční provoz vyžaduje a samozřejmě také svým řidičským schopnostem," uvedl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Současné zkušenosti z provozu však ukazují i na jiný problém s rychlostí. "Velmi důležitým pojmem je bezpečná rychlost. Můžeme totiž jet sice v rychlostním limitu, a přesto být nebezpeční a naopak," uvedl Roman Budský z platformy Vize 0. Příkladem může být i nepřiměřeně pomalá jízda, způsobená třeba telefonováním řidiče za jízdy. To může vést k neadekvátním reakcím ostatních řidičů, čímž se zvyšuje bezpečnostní riziko.

Střet ve vysoké rychlosti má zpravidla fatální následky. "V situaci, kdy dojde k velkému přetížení při nárazu, funguje tzv. decelerační trauma. To znamená, že člověk je sice zadržen bezpečnostními pásy, ale pohyb lidských orgánů pokračuje," podotkl ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana. To podle něj často vede k nevratnému poškození orgánů i k vnitřnímu krvácení, což bývá mnohdy už pro zdravotníky neřešitelná situace.

Budská dodal, že jede-li řidič dvakrát rychleji, je kinetická energie čtyřikrát větší, čemuž odpovídá i chování vozidla v zatáčce vlivem odstředivých sil a stejně tak prodloužení délky brzdné dráhy.

Závažnost dopravních nehod způsobených přílišnou rychlostí se potvrzuje i letos. Za první dva měsíce policie napočítala 3245 střetů, u kterých hrála rychlost hlavní roli. To je 28 procent všech nehod. Nepřiměřená rychlost navíc měla nejtragičtější důsledky ze všech přestupků, kdy při takto zapříčiněných nehodách zemřelo 21 lidí, což je 42 procent z celkového počtu nehod.

Asociace Záchranný kruh je neziskové sdružení záchranářských, vzdělávacích a další subjektů, které se zabývají vzděláváním, prevencí a přípravou v oblastech rizik a mimořádných událostí, bezpečnosti a ochrany životů, zdraví, životního prostředí a majetku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lokomotivy nákladních vlaků se podařilo po nedělní nehodě plně oddělit

07.04.2021 12:51 Lokomotivy dvou nákladních vlaků, které se srazily v neděli odpoledne u obce Světec na Teplicku, se…

Na Teplicku pokračují práce na odstranění následků nehody vlaků

06.04.2021 20:10 Aktualizováno Oddělení lokomotiv po nedělní kolizi dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku se zatím…

Po srážce vlaků na Teplicku pokračuje odstraňování následků

05.04.2021 14:24 Po čelní srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku, která se stala v neděli odpoledne,…

Na Teplicku se čelně srazily dva vlaky

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Po srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku zemřel dnes strojvedoucí, druhý je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama