Nevěnování se řízení loni zavinilo více než pětinu všech nehod

Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod v ČR. Nekoncentrovaní řidiči vloni zavinili více než pětinu všech nehod na silnicích. Celkem šlo o 15.383 nehod, vyplývá z policejních statistik. Nehod způsobených nekoncentrovaností navíc přibývá.

Dopravní nehoda, ilustrační foto
doporučujeme

Podle odborníků rostoucí počet případů nehod zapříčiněných nedostatečným věnování se řízení jde na vrub především rozšiřování podnětů, které řidiče rozptylují. "Stačí si uvědomit, co všechno je na palubním displeji, kolik funkcí k obsluze. I když má řidič tzv. handsfree k mobilu, málokdo hledá kontakt hlasově, většina to dělá manuálně. Také naťukat lokaci na navigaci zabere pár vteřin," upozornila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Případy automobilových nehod, které jsou zapříčiněny rozptýlenou pozorností řidiče, jsou podle Svobodové navíc stále častější. Nejběžnější rušivé elementy jsou mobily, navigace, hudba, palubní displej nebo hádka se spolujezdcem. "V poslední době je trendy nebezpečná zábava - natáčení selfie videí za volantem. S tím, jak houstne provoz na silnicích, je každé odpoutání pozornosti rizikové," podotkla.

Připomněla i některé kuriózní případy pojišťovny, kdy se řidiči ve voze za jízdy například uvolnilo převážené prase, které pak na šoféra následně doráželo. Jiný řidič zase boural kvůli záchvatu senné rýmy. Upozornila, že k nehodě stačí chvilková nepozornost. Nejčastějším přestupkem, který vede k nekoncentrovanosti řidiče, je však držení telefonu během jízdy, dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lokomotivy nákladních vlaků se podařilo po nedělní nehodě plně oddělit

07.04.2021 12:51 Lokomotivy dvou nákladních vlaků, které se srazily v neděli odpoledne u obce Světec na Teplicku, se…

Na Teplicku pokračují práce na odstranění následků nehody vlaků

06.04.2021 20:10 Aktualizováno Oddělení lokomotiv po nedělní kolizi dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku se zatím…

Po srážce vlaků na Teplicku pokračuje odstraňování následků

05.04.2021 14:24 Po čelní srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku, která se stala v neděli odpoledne,…

Na Teplicku se čelně srazily dva vlaky

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Po srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku zemřel dnes strojvedoucí, druhý je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama