Nový mýtný systém? Nákladní vozidla se přihlašují jen pozvolna

Necelé čtyři týdny před spuštěním nového mýta je do systému přihlášeno 154.000 nákladních vozidel, což je přibližně 34 procent z celkového očekávaného počtu vozů. S registrací vyčkávají zejména malí dopravci, kterých se zatím přihlásilo pouze šest procent. ČTK dnes o tom informoval budoucí správce mýtného systému, společnost CzechToll. Dopravcům, kteří budou využívat dálnice bez přihlášení do mýtného systému, hrozí pokuta až 100.000 korun. Nový mýtný systém bude spuštěn 1. prosince.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Podle našich interních průzkumů vědí i malí dopravci ve většině případů o povinnosti získat novou palubní jednotku. Velmi často však záměrně nechávají povinnost registrace až na prosinec, ti zahraniční pak na první cestu do České republiky," řekl generální ředitel CzechTollu Matej Okáli. Společnost nyní připravuje posílení kapacit zejména u hraničních přechodů, aby tak lépe zvládla očekávaný nápor na přelomu listopadu a prosince. I přesto firma počítá, že se budou po spuštění mýta tvořit u obchodních míst fronty.

Většinu z přihlášených tvoří velcí dopravci s více než deseti vozy. Ti zaregistrovali dosud 137.000 vozidel, což je 89 procent z plánovaného počtu od velkých firem. Malí dopravci tak dosud přihlásili jen 17.000 aut. Problémy jsou také s pomalou registrací zahraničních dopravců. Například z Polska CzechToll očekává ještě 86.000 aut.

Řidičům nezaregistrovaných vozidel hrozí v blokovém řízení pokuta 5000 korun, ve správním řízení pak až 100.000 korun. Dopravcům pak může být uložena pokuta také 100.000 korun. Přihlášení do systému budou stejně jako v současnosti na dálnicích kontrolovat celníci. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) minulý týden upozornil, že nebude žádné toleranční období a pokuty bude stát vymáhat okamžitě od spuštění nového mýta.

Registrace do nového systému začala 22. září. Přihlášení je možné prostřednictvím palivových karet, přes obchodní distribuční místa, dále na pobočkách Hospodářské komory nebo přes internet. Dopravci po zaevidování údajů o vozidle a firmě musí složit vratnou kauci za palubní jednotku v hodnotě 2468 korun. Tu při přihlašování na obchodních místech dostanou ihned, při registraci přes internet v průměru do dvou až tří dní. Samotná registrace v systému trvá několik minut.

Přípravu nového mýtného systému provázejí právní spory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v září zatím nepravomocně zakázal plnění mýtné smlouvy, a to s ročním odkladem. Stát proti tomu podal rozklad. CzechToll i přes spory ujistil, že mýto bude spuštěno podle plánu.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll zvítězilo v tendru na nový mýtný systém a jeho provozovatele loni. Uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz. Proti průběhu tendru i platnosti mýtné smlouvy protestoval současný provozovatel Kapsch, který v soutěži neuspěl s původní nabídkou přes 13 miliard korun.

Za 13 let vybírání mýta v Česku zůstává rekordním loňský říjen s 1,03 miliardy korun. Od začátku fungování mýta v Česku stát vybral více než 107 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie u Fulneku: Auto vjelo do protisměru, kde ho smetl kamion

19.11.2019 09:00 Na silnici 57 u Hladkých Životic na Novojičínsku se dnes ráno srazilo osobní a nákladní auto. Řidič…

Vážná nehoda kamionu blokovala Pražský okruh, jeden člověk zahynul

18.11.2019 16:57 Aktualizováno Na druhém kilometru Pražského okruhu se ve směru k letišti dnes dopoledne srazila tři nákladní auta…

V koloně na D1 havarovala tři auta. Jeden mrtvý, dálnice několik hodin…

18.11.2019 16:55 Aktualizováno Jeden člověk dnes odpoledne zemřel při nehodě osobního automobilu a dvou nákladních na dálnici D1 u…

Česko trpí nedostatkem řidičů. Čekají MHD velké změny?

18.11.2019 09:29 Dopravní podnik hlavního města (DPP) trpí nedostatkem řidičů. V současnosti se už kvůli tomu musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama