OneTicket začne platit naplno. Ministerstvo vydalo pravidla pro stanovení cen jednotné jízdenky

Ministerstvo financí dnes vydalo pravidla pro stanovení cen v dopravě, tedy i v případě nově zaváděné jednotné jízdenky pro všechny dopravce na železnici. Dále nový cenový výměr ruší cenovou regulaci u některých pohřebních služeb a nechává je v kompetenci krajů a obcí. MF o tom informovalo na internetu.

Vlaky
doporučujeme

Cenový výměr vydává ministerstvo financí každoročně k 1. lednu příslušného roku. Opatření k jednotné jízdence budou platit od 13. prosince, kdy by měl začít společně s novým jízdním řádem ostrý start celého systému.

Cenový výměr MF dále například reguluje ceny nájmů, mléčných výrobků do škol, ochranných prostředků nebo dalšího vybraného zboží a služeb.

Jednotná jízdenka umožňuje využít jeden přepravní doklad u různých přepravců za jednu cenu. Na železnici začne naplno platit od 13. prosince. Cestující si ale nadále budou moci koupit jiné doklady, například akční nabídky dopravce nebo jízdenky podle krajských integrovaných systémů.

Zkušební provoz systému OneTicket, tedy jednotné jízdenky, začal 14. června. Zapojeno je do něj pět dopravců na dvou tratích, konkrétně mezi Plzní a Mostem a Českou Lípou a Rumburkem. Do středy 11. listopadu si cestující koupili celkem 9339 jízdenek OneTicket. Ve více než 90 procentech případů šlo o nákup přes České dráhy. Stát plánuje, že později systém zavede například i na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

V případě pohřebnictví MF pro příští rok zrušilo regulaci v podobě věcného usměrňování u pronájmu obřadních místností a u služeb souvisejících s pronájmem a užíváním hrobového místa. "Cenová regulace pronájmu obřadních místností je ale i nadále možná formou maximálních cen, které mohou stanovit kraje a obce," upozornilo MF. Cílem je podle úřadu posílit pozici obcí zejména v dohledu nad cenami služeb uplatňovanými v oblasti pohřebnictví a v možnosti sociální ochrany konečného spotřebitele.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaudace velké části tunelu Blanka neplatí, rozhodl soud

22.01.2021 16:15 Aktualizováno Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudační souhlas pro…

Ze tragickou srážku vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí

21.01.2021 10:07 Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení…

Paliva v Česku od minulého týdne zdražila, benzin je nad 28 Kč/l

21.01.2021 07:38 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 milionů pasažérů, o 79 procent méně

20.01.2021 10:51 Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama