Pendleři z Česka do Německa považují pravidelné testy za komplikace

Zpřísněné opatření, podle kterého nově musí pendleři jezdící z České republiky do Německa pravidelně předkládat negativní test na koronavirus, někteří z nich vnímají jako komplikace. Tvrdí, že to nejde časově skloubit. Navíc na německé straně podle nich nejsou volné termíny na testy. Přitom Němci, kteří s nimi pracují, testovaní nejsou, řekl dnes ČTK pendleři Václav Valdman, Lenka Sobotková a Marcela Drozdová, kteří dnes ráno čekali na antigenní testy na bavorské straně hraničního přechodu Železná Ruda.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Je to perzekuce. Spousta našich lidí dělá ve fabrikách a tam pracuje třeba 200 Němců, kteří nejsou testovaní. Pro nás je to komplikace, jako kdybyste museli vy v Čechách před prací na testy," řekl Valdman ze Železné Rudy. Ve frontě na chodníku v Bayerisch Eisensteinu (Bavorská Železná Ruda) čekal 2,5 hodiny, výsledek se dozví na e-mailu do dalších 30 minut. Jezdí v Regenu s odpady a na testy bude muset znovu v úterý a ve čtvrtek, ale to už se objednal ve Viechtachu. Doufá, že po intervencích nebo žalobách by je mohl opět zrušit bavorský správní soud jako v listopadu.

"Kdyby byly jen dvakrát týdně, ale tohle nejde časově skloubit. Budeme chodit jenom do práce a na testy. A tady budeme stát v zimě tři hodiny a pak stejně budeme všichni nemocní. Proč musíme my třikrát čtyřikrát a Němci nemusí," řekla Lenka Sobotková z Hartmanic. Pracuje v Grafenau v kovovýrobní firmě. Na testech už byla 15krát a je negativní, nakažených Čechů je podle ní minimum, takže do práce už jezdí jenom ti negativní a pendleři si navíc dávají hodně pozor.

"Od jara mám roušku celou pracovní dobu," řekla Marcela Drozdová z Nemilkova, která pracuje jako prodavačka ve Zwieselu. Podle ní už nejsou volné termíny na registrace v bavorských městech, a když se uvolní, tak může být v práci.

"Je to úplně jednoduché. V Německu chci být a k nám dělat nepůjdu. Německá nařízení navíc fungují. Dá se to (testování) zvládnout, dnes mám odpolední," uvedl 56letý pendler z Čachrova, který pracuje v Německu v dřevařské firmě od roku 1991. Chodí každý týden na testy v Regenu, i když nemusel, ale teď už tam nejsou volné termíny, aby zvládl pondělí, středu a pátek. "Možná se postará firma," dodal.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce dva testy na koronavirus týdně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Dopravci vybaví zaměstnance respirátory, cestující na ně už upozorňují

22.02.2021 15:14 Dopravci jsou na zpřísnění podmínek cestování připraveni. Své zaměstnance vybaví respirátory a…

Rozvadov je bez kolon, na Folmavě je fronta 2,5 km

22.02.2021 08:38 Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování řidičů kamionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama