Podmínky zakázky resortu dopravy na informační systém byly v pořádku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj ve druhostupňovém rozhodnutí zamítl rozklad softwarové společnosti Vema proti podmínkám zadávacího řízení, v němž ministerstvo dopravy poptávalo personální informační systém.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo dopravy
doporučujeme

Zadávací podmínky, v nichž ministerstvo požadovalo získání zdrojových kódů a právo zasahovat do softwaru, jsou podle Rafaje v pořádku, uvedl v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné, Vema se může ještě obrátit na soud. její reakci ČTK zjišťuje.

Díky takto nastaveným zadávacím podmínkám se totiž zadavatel vyhne takzvanému vendor lock-in efektu, tedy závislosti na prvotním dodavateli i po vypršení smlouvy v případě, že nechce zcela nový program, ale chce provozovat dále ten samý. "Je nezbytné, aby zadavatel disponoval oprávněním k výkonu majetkových práv autorských k předmětnému programu. Přestože takto nastavené podmínky do jisté míry omezují množinu možných dodavatelů, lze takové omezení podle Úřadu akceptovat, neboť zajišťuje zadavateli širší soutěž o navazující zakázky v budoucnu," uvedl Rafaj.

Společnost Vema, která je dodavatelem informačních systémů, se zakázky nezúčastnila. Namítala, že získání zdrojových kódů počítačového programu a práva do programu zasahovat ještě neznamená, že jiný dodavatel bude vzhledem ke složitosti technického řešení schopen navazující zakázku splnit. "Přístup ke zdrojovým kódům a právo do softwaru zasahovat je však elementárním předpokladem k tomu, aby úpravu, rozvoj či zásah do počítačového programu bylo vůbec možno s pomocí nově vybraného dodavatele uskutečnit. Výhrada předání zdrojových kódů nepochybně vede k odstranění hlavní a pravidelné příčiny vendor lock-in efektu," uvedl Rafaj.

Rafaj také uvedl, že Vema se nepřihlásila nikoliv kvůli údajným diskriminačním podmínkám zadavatele, ale kvůli své obchodní strategii neposkytovat zdrojové kódy. "Zadavatelé musí pečovat o zajištění soutěžního prostředí o navazující zakázky v budoucnu. Podnikatelské prostředí se tomu musí přizpůsobit a začít nabízet software za takových podmínek, které efekt vendor lock-in působit nebudou," uvedl Rafaj.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na D2 se vytvořila dvacetikilometrová kolona

28.03.2020 10:31 Na dálnici D2 se před hraničním přechodem na Slovensko Lanžhot-Brodské vytvořila v noci 20…

Policie i v nouzovém stavu měří rychlost. Řidiči vidí v prázdných…

27.03.2020 14:11 Policisté v České republice i v době nouzového stavu měří rychlost a kontrolují řidiče, zda…

Řidiči na D2 musí u hranic se Slovenskem opět počítat s kolonou

27.03.2020 14:04 Aktualizováno Řidiči musejí na D2 u přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko dnes po poledni počítat s…

Kolona na D2 u přechodu na Slovensko se odpoledne zkrátila

26.03.2020 16:53 Aktualizováno Kolona na dálnici D2 na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko se k 15:00 zkrátila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama