Poslední části D1 u Přerova se hned tak nepostaví, Děti země podaly odvolání

Organizace Děti Země podala odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic a proti kácení jednoho stromu a keřů v okolí její trasy. ČTK to dnes sdělil předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Odvolání podle Ředitelství silnic a dálnic ČR zkomplikuje úřední přípravu stavby této části D1, která musí začít nejpozději v roce 2021, kdy pro ni končí výjimka z EIA. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách.

Dálnice D1
doporučujeme

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu. "Odvolání proti změně územního rozhodnutí má deset bodů, v nichž upozorňujeme na chyby procesu EIA v roce 2000, který neposoudil varianty dálnice mimo Dluhonice, a na chyby závazného stanoviska EIA z roku 2016, které bylo vydáno bez účasti veřejnosti. Také žádáme o přezkum závazných stanovisek," uvedl Patrik.

Řízení o změně územního rozhodnutí na poslední část D1 u Přerova začalo na jaře 2017, zejména kvůli změně projektu mimoúrovňového křížení Přerov-sever, ze kterého se podle Patrika nakonec stala komplikovaná okružní křižovatka nevyhovující normám.

Děti Země v odvolání žádají o posouzení varianty trasy dálnice D1 s odchýlením u Dluhonic asi o 150 metrů na východ směrem k Přerovu. Aktivistům se nelíbí ani rozhodnutí přerovského magistrátu pokácet kvůli stavbě jeden strom a keře na ploše více než čtvrt hektaru.

Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) odvolání zkomplikují přípravu stavby D1 z Přerova do Říkovic. "Pokud jde o rok 2021 (zahájení stavby), netroufám si za současného právního stavu odhadnout," řekl Kremlík minulý týden při otevření části D1 z Lipníku do Přerova. ŘSD podle něj činí všechny kroky, aby stavba mohla začít hned po úředním povolení. Kremlík chce se zástupci Dětí Země jednat o jejich připomínkách.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl dnes na twitteru oznámil, že proti vydané změně územního rozhodnutí na stavbu D1 z Přerova do Říkovic bylo podáno sedm odvolání. "Teď se musí s námitkami vypořádat krajský úřad Olomouckého kraje," podotkl.

ŘSD před podáním odvolání odhadovalo, že schválená změna územního rozhodnutí ke stavbě D1 u Přerova by měla nabýt právní moci příští rok na jaře. Stavební povolení chtělo vyřídit do června 2020. Nové výběrové řízení na zhotovitele stavby by díky tomu mohlo začít také příští rok. Podle nových odhadů bude poslední část dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi otevřena nejdříve v roce 2024.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici mají létat se spoluobčany. Budeme šetřit, existují linky,…

12.07.2020 16:36 Z vládní letky by měly do konce roku zmizet celkem tři letadla a někteří ústavní činitelé se proto…

Vlak u Pacova srazil ženu, zasahoval vrtulník. Provoz na trati je zastaven

12.07.2020 14:57 Aktualizováno Osobní vlak dnes u Pacova na Vysočině srazil ženu. Ve vlaku jelo 15 lidí, České dráhy (ČD) pro ně…

Na Domažlicku se srazil vlak s autem, provoz na trati zastaven

12.07.2020 10:16 V obci Trhanov na Domažlicku se před 8:00 srazil vlak s osobním autem. Podle Andrey Divišové z…

V týdnu se dvakrát srazily vlaky. Havlíček hodlá čekat na evropské řešení

12.07.2020 09:42 Ministerstvo dopravy avizovalo, že se nechystá k provizornímu zabezpečení lokálních tratí, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy