Přehled: Situace na silnicích se zlepšuje, některé vlaky ale dál nejezdí

Po dvou kalamitních dnech je dnes situace na českých silnicích výrazně lepší. Většina z nich je silničáři uklizena, nadále však nejezdí některé vlakové spoje. Řidiči by navíc měli i přesto zachovávat obezřetnost, zejména na silnicích druhé a třetí třídy.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče
doporučujeme

Silnice druhých a třetích tříd ve Středočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Někde leží zbytky sněhu po pluhování nebo po chemickém ošetření. Hlavní tahy jsou sjízdné bez omezení, výjimkou jsou pouze silnice I/3, I/9 a I/16, které jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z ranních informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dálnice jsou sjízdné bez omezení, jsou holé, místy vlhké nebo vymrzlé. Ve většině kraje fouká slabý vítr a nejsou hlášeny žádné srážky.

Podle informací na webu policie nejsou ze středočeských silnic dnes ráno hlášeny žádné vážné nehody. U Českého Šternberka na Benešovsku je například uvázlý kamion, stejně tak na parkovišti U Rybiček v Divišově.

Problémy přetrvávají na železnici, kvůli zamrzlým výhybkám jsou zrušené spoje z pražského hlavního nádraží do Českého Brodu, lidé musí využít vlaky jedoucí z Masarykova nádraží. Řada vlaků na této trati nabírá až desítky minut zpoždění, kvůli poruše je mezi stanicemi Úvaly a Český Brod provoz možný pouze po jedné ze tří traťových kolejí.

Sníh na silnicích v Pardubickém kraji zůstává jen ve výše položených oblastech. Řidiči s ním dnes musejí počítat hlavně na komunikacích nižších tříd. Obvykle tvoří uježděnou vrstvu.

Opatrní by měli být motoristé hlavně v okolí Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta a Železných horách. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Zbytky rozbředlého sněhu leží dnes ráno v Olomouckém kraji už jen na silnicích na severu Olomouckého kaje. S obezřetností je tak nutné nadále počítat na Šumpersku a Jesenicku. Naopak ve zbývajících okresech jsou cesty holé a mokré, sjízdné by měly být bez větších problémů, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Jesenicku mohou řidiči narazit na zbytky sněhové kaše už většinou jen na vedlejších cestách, na vozovkách sypaných drtí je ujetá sněhová vrstva. Na hlavním tahu přes Červenohorské sedlo je potřeba počítat s mrholením a mlhou, na silnici leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, uvádějí správci silnic. Zbytky sněhu pokrývá na Šumpersku i silnice druhých a třetích tříd.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou dnes sjízdné, na některých místech ale řidiči musejí být opatrnější. Ve vyšších polohách Beskyd a Jeseníků a také na Opavsku je na komunikacích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Většina silnic druhých a třetích tříd v Jihomoravském kraji je sjízdná se zvýšenou opatrností. Na Vyškovsku, Blanensku, Brněnsku a v Brně hrozí námraza, na Břeclavsku a Hodonínsku sněhové přeháňky. Vyplývá to z webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Teplota v kraji se pohybuje od minus sedmi do minus dvou stupňů Celsia. Dálnice jsou až na úsek mezi 141,5. a 188,5. kilometrem dálnice D1 sjízdné bez omezení. Podle webů dopravců v kraji počasí spoje neovlivnilo.

Silnice ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje byly dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vedlejších silnicích v okresech Jičín a Trutnov ležela místy slabá vrstva ujetého sněhu. Vrstva zledovatělého sněhu je na některých horských silnicích v Krkonoších, vyplynulo z ranního sdělení Ředitelství silnic a dálnic.

Silnice ve Zlínském kraji jsou dnes ráno na většině míst sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření většinou holé a vlhké, na silnicích nižších tříd místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z dnešních údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Pod kopcem na silnici I/49 u Prlova na Vsetínsku je odstavený kamion, který částečně blokuje průjezd. Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

V kraji se zpožďují některé linkové autobusy a osobní vlaky. Vyplývá to z údajů ve webové aplikaci Integrované dopravy Zlínského kraje, která sleduje polohu jednotlivých spojů. Případná zpoždění však nejsou velká, většinou jen několik minut.

V Libereckém kraji klesly dnes ráno teploty místy až k minus 15 stupňům, nejchladněji je na Českolipsku, kde se vyjasnilo. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na vozovkách účinnost a komunikace mohou namrzat. Pozor by si měli dát motoristé v lesních úsecích, ale také třeba na mostech.

"Hlavní tahy jsou jen holé, žádné problémy hlášené nejsou," řekl ČTK Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd a v horských oblastech, kde je na silnicích silná vrstva ujetého sněhu.

Silnice nižších tříd na Vysočině pokrývá ujetá vrstva sněhu posypaná drtí. Hlavní tahy jsou vymrzlé a holé nebo mokré po solení. V noci na dnešek v kraji nesněžilo, v některých místech hrozilo namrzání mlhy, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby. Teploty se k ránu pohybovaly mezi minus třemi až minus deseti stupni Celsia.

V Plzeňském kraji poprvé po dvou dnech v noci nesněžilo. Všechny hlavní tahy jsou dnes vymrzlé a suché, v úterý je silničáři všechny uklidili. Teploty se pohybují mezi minus deseti až minus osmi stupni Celsia. V regionu není silnější vítr. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Všem řidičům doporučil i dnes zvýšenou opatrnost. Přibývají střety aut se zvěří, hlavně nad ránem na lesních silnicích.

"Ve vyšších polohách, kde se sype kamennou drtí, je stále uježděná vrstva sněhu. Tam, kde se sype sůl, což je zhruba na třech čtvrtinách silnic, by měl být všude černý asfalt," uvedl dispečer. Silničáři dnes vyjížděli pro jistotu jen do horských oblastí, kde se silnice udržují drtí. V ostatních částech regionu mohly zůstat v depech. "Po dvou dnech plného nasazení tak můžeme opravit vše, co se nastřádalo, jako jsou prasklé hadice, trubky a hlavně problémy s elektrikou kvůli soli," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

04.03.2021 17:41 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět…

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Dálnici D8 blokují nehody, zemřel člověk

02.03.2021 12:53 Aktualizováno Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči.…

V únoru na českých silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni

28.02.2021 16:03 V únoru v Česku na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama