Radikální změna na železnici: Cestování s celodenní jízdenkou skončí

Možnost cestovat prakticky po celé české železniční síti s jednodenní jízdenkou pro jednotlivce i pro skupiny skončí s platností nového jízdního řádu v polovině prosince. I když České dráhy svoji jízdenku zachovají, nástup soukromých dopravců na regionální i rychlíkové linky její rozsah výrazně omezí. Situace se nemá zlepšit ani za rok, kdy má začít platit národní tarif.

Vlaky

Podle mluvčí ministerstva dopravy Lenky Rezkové není tarif primárně určen pro turistické účely, ale pro pravidelné denní dojíždění. Síťovou jízdenku má být možné si koupit minimálně na sedm dní.

Dnes mají České dráhy k dispozici dvě jízdenky na celou železniční síť, a to pro jednu osobu v kterýkoli den za 579 korun nebo za 675 korun na sobotu či neděli pro dva dospělé a tři děti do 15 let. Tyto jízdenky cílí především na turisty a rodiny s dětmi.

"Časové jízdní doklady jsou v Systému jednotného tarifu určeny nikoliv výhradně, ale primárně pro pravidelné dojíždění cestujících za prací, do školy či za jinými opakujícími se aktivitami. Proti tomu síťový doklad pro jeden den není určen pro pravidelné dojíždění a jeho význam je nejvíce v turistické přepravě. Bude samozřejmě přínosné, pokud tarif budou využívat i takoví cestující, ale s ohledem na celé své zaměření nebude pravděpodobně primárně používán na takové cesty," uvedla Rezková.

Dalším argumentem ministerstva dopravy proti celodenní jízdence je obtížnost nalezení cenové úrovně, kterou by akceptovali všichni dopravci. Podle Rezkové není srovnatelné, že doklad na 24 hodin zcela běžně nabízejí například i dopravní podniky či krajské integrované dopravní systémy. "Za prvé tyto jízdenky mají regionální rozměr a za druhé jsou obvykle poskytovány na základě smluv, kdy riziko za změny tržeb nese plně objednatel," uvedla Rezková. Například na jižní Moravě České dráhy ovšem jezdí dosud se smlouvou, kdy nesou riziko tržeb, a akceptují síťovou krajskou jízdenku v osobních vlacích i rychlících.

Oslovení dopravci jsou zatím k postoji ministerstva opatrní. "Předpokládáme, že veškeré varianty a nabídky budou dopravcům a cestujícím představeny během následujících měsíců, kdy se bude připravovat spuštění. Právě národní tarif je způsob, jak nabízet cestujícím, kteří cestují s vícero dopravci, jízdenky platné napříč dopravci," napsal sdělil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Podle mluvčího Leo Expressu Emila Sedlaříka žádný z dopravců při tvorbě národního tarifu nevznesl požadavek na zapracování tohoto druhu jízdenek a neočekává, že by absence těchto jízdenek měla cestující od železnice odradit. Mluvčí ČD Radek Joklík pouze uvedl, že tyto jízdenky slouží cestování ve volném čase s možností operativně měnit plány. "Jsou proto mezi turisty poměrně oblíbené," napsal ČTK. Arriva a GW Train Regio na dotaz nereagovaly.

Na dálnicích se bourá ve velkém. Pronásledované auto uzavřelo tunel na D8,…

01.08.2021 15:35 Jeden ze dvou tubusů tunelu Panenská na dálnici D8 u Petrovic na Ústecku bude zřejmě uzavřen až do…

Na Olomoucku se srazily dva vlaky, několik zraněných

31.07.2021 21:17 Aktualizováno V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se dnes odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz…

Na D1 se kvůli hromadným nehodám tvoří kolony

31.07.2021 12:43 Na dálnici D1 na Benešovsku dnes zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29.…

Demolici mostu přes D11 prověříme, řidičům se omlouváme, uvedl Hřib

27.07.2021 12:23 Vedení Prahy se bude zabývat demolicí mostu přes D11 v Horních Počernicích. Práce zastavily provoz…

Provoz na dálnici D1 zastavila hromadná nehoda, vyžádala si zranění

24.07.2021 22:06 Aktualizováno Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne na více než…

Pražskou MHD loni využilo kvůli covidu meziročně o asi 40 procent lidí méně

21.07.2021 10:42 Pražskou MHD loni využilo kvůli pandemii covidu-19 meziročně o zhruba 40 procent cestujících méně.…

Řidič autobusu v Brně musel prudce zabrzdit, pět cestujících se zranilo

19.07.2021 12:58 Pět cestujících se zranilo dnes dopoledne v Brně po prudkém brzdění autobusu. Důvodem byla překážka…

Dálnice D1 byla kvůli nehodě uzavřena. Tvořil se kolony

17.07.2021 21:41 Aktualizováno Dálnice D10 byla u Mnichova Hradiště ve směru na Turnov zhruba hodinu uzavřená kvůli nehodě dvou…

Bouřky zasáhly i Jihomoravský kraj. Působí problémy v dopravě

17.07.2021 20:40 Dnešní bouřka v části Jihomoravského kraje zablokovala provoz na trati z Havlíčkova Brodu do…

Rozsypaná krystalická látka zavřela stanici metra v Praze. Byl to cukr

17.07.2021 12:34 Zhruba tři čtvrtě hodiny byla dnes dopoledne zavřená stanice metra Pankrác na lince C pražského…

Související:

Právě se děje