Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle statistik závažnější. U šoférů nad 65 let je pravděpodobnost fatálního důsledku při nehodě dvojnásobná, u starších 76 let pak v porovnání s 18letými dokonce 16krát vyšší. Vyplývá to z údajů projektu Senior bez nehod. Senioři loni byli u 13 procent dopravních nehod, u smrtelných incidentů tvořili podíl 19 procent.

Eurozpravy.cz

"Řidiči senioři nepatří v současné době mezi nejrizikovější skupiny na silnicích. Vysoký je naopak podíl seniorů coby obětí dopravních nehod. Faktem ovšem je, že v dlouhodobém trendu se senioři jako viníci nehod postupně zhoršují ve statistice zaviněných nehod s těžkými následky. Je to přirozený důsledek stárnutí populace a násobného zvýšení intenzity provozu,“ upozornil vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Podle policejních statistik jsou důchodci za volantem zkušení, obvykle nepřekračují nejvyšší povolenou rychlost ani neřídí pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Naproti tomu však starší řidiči mají pomalejší reakce i horší prostorové vnímání. A pokud se vydají v ranní špičce do centra velkých měst, přináší to pro většinu z nich další stres. Lidé nad 65 let také za volantem hůře řeší nenadále situace, často mají problémy se zrakem a jakkoliv je to individuální, proti mladším řidičům mají horší fyzické či psychické schopnosti.

O menším podílu nehodovosti u řidičů nad 65 let svědčí i jejich podíl na škodách. "U seniorů jsou škody zpravidla menší, protože jezdí pomaleji, mají ovšem pomalejší reakce a v hustém provozu se hůře orientují,“ uvedla Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Ve věkové skupině 81 až 90 let výrazně převažují muži, takto starých žen-řidiček je podle statistik pojišťovny pouze 15 procent. "Nejstarším zákazníkem v privátním povinném ručení Uniqa je 98letý muž,“ dodala Svobodová. V kategorii 90 plus jich pojišťovna eviduje zhruba 130.

Řidiči starší 65 let musí absolvovat povinné lékařské prohlídky, od 68 let jsou povinné prohlídky každé dva roky. Lékař může nařídit prohlídky i častěji, zároveň může seniorovi podle jeho aktuálního zdravotního stavu zakázat jízdu v noci nebo třeba na dálnici.

Po loňské pauze způsobené pandemií koronaviru letos znovu začal projekt Jedu s dobou. Ten řidičům na 65 let umožňuje absolvovat jednodenní teoretický i praktický kurz, který zlepšuje jejich dovednosti za volantem automobilu. Kurzy je možné absolvovat na osmi místech po celé republice zdarma.

V Česku je 1,57 milionu řidičů a řidiček starších než 65 let, tvoří tak podíl 22,5 procenta všech řidičů.

Témata: EZ

V Praze začne o víkendu oprava na Hlávkově mostě, čekají se dopravní…

21.06.2021 14:38 Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto…

Doprava v Olomouckém kraji kolabuje. Část dálnice uzavřela oprava, jinou…

21.06.2021 11:13 Aktualizováno Velké dopravní komplikace způsobuje od rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi…

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.06.2021 08:52 Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Související:

Právě se děje