Silničářům stouply náklady kvůli zimní údržbě

Letošní zima byla pro silničáře v Česku náročnější než před rokem. Kvůli častějšímu sněžení a střídání teplých a mrazivých dnů vyjížděli častěji, spotřebovali více posypového materiálu a přibylo děr na cestách, což se promítlo do nákladů. V některých oblastech sypače stále jezdí. Krajské správy silničářů většinou vědí, že zimní údržba byla letos dražší, plyne z ankety ČTK.

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Práce přibyla proti loňské sezoně silničářům nejen v horských oblastech, ale i ve městech. Více práce měli hlavně v lednu a únoru.

Například Liberecký kraj, který je z velké části horskou a podhorskou oblastí a tamní zimní údržba je obecně náročná, jen v lednu za úklid silnic druhých a třetích tříd dal přes 57 milionů korun, uvedl ředitel krajské správy silnic Jan Růžička. Náklady na zimní údržbu od listopadu podle něj překročily sto milionů korun. Minulá zima naopak patřila k nejlevnějším za posledních 15 let, krajskou pokladnu přišla na 86,5 milionu korun.

Nárůst nákladů evidují silničáři i v sousedních krajích. V Královéhradeckém meziroční nárůst nákladů zatím vyčíslili zhruba na 76 milionů korun, v Ústeckém kraji podle náměstkyně ředitele organizace Lenky Holovské zima do konce ledna přišla na 117 milionů korun na silnicích druhé a třetí třídy, o rok dříve to bylo 86 milionů.

Více než loni bude stát končící zimní období i silničáře v Karlovarském kraji. Vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka uvedl, že silničáři se každoročně před zimnou zásobují posypovým materiálem, zatímco v minulých letech zásoby vystačily a také zbyly, letos ne. Silničáři tak museli nakupovat i za vyšší, zimní ceny.

Silničáři v Pardubickém kraj loni díky mírné zimě na údržbě ušetřili proti plánu přes 25 milionů korun, letos s náklady na opravy po zimě dosáhnou podle provozního náměstka krajské správy silnic Mariana Cvrkala desítek milionů korun.

Podobně náročnou zimní sezonu měli silničáři i ve ve východní polovině ČR. Vedle bohaté sněhové nadílky byla častým problémem ledovka. V Olomouckém kraji silničáři kvůli opakovaným výkyvům teplot zaevidovali více výtluků než o rok dříve. Na jejich opravy padlo téměř 28 tun asfaltové směsi.

Spotřeba posypového materiálu i náklady, které převýšily průměr, o zimní sezoně letos stouply rovněž Brněnským komunikací a Správě a údržbě silnic Jihomoravského kraje. Na Vysočině silničáři zatím předpokládají výdaje mírně přes 200 milionů korun, zatímco loni byly 165 milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lokomotivy nákladních vlaků se podařilo po nedělní nehodě plně oddělit

07.04.2021 12:51 Lokomotivy dvou nákladních vlaků, které se srazily v neděli odpoledne u obce Světec na Teplicku, se…

Na Teplicku pokračují práce na odstranění následků nehody vlaků

06.04.2021 20:10 Aktualizováno Oddělení lokomotiv po nedělní kolizi dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku se zatím…

Po srážce vlaků na Teplicku pokračuje odstraňování následků

05.04.2021 14:24 Po čelní srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku, která se stala v neděli odpoledne,…

Na Teplicku se čelně srazily dva vlaky

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Po srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku zemřel dnes strojvedoucí, druhý je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama