Slovenské kamiony zablokovaly hraniční přechody s Českem. Řidiči protestují

Nespokojení slovenští autodopravci, kteří dříve v tomto týdnu zahájili protestní akce kromě jiného za výraznější snížení silniční daně, dnes zablokovali některé hraniční přechody s Českem. Už dopoledne částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu s Českem Brodské-Břeclav.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Policejní mluvčí Veronika Slamková ČTK řekla, že blokáda se týká nákladní dopravy ve směru na Slovensko, osobní vozy projedou v jednom jízdním pruhu. Policie později uvedla, že autodopravci protesty rozšířili také na hraniční přechody Drietoma-Starý Hrozenkov na západě Slovenska a Makov-Bumbálka na severu země.

Průjezd přes hraniční přechod Drietoma-Starý Hrozenkov na pomezí Trenčianského a Zlínského kraje stávkující nakonec zablokovali jen částečně. "Silnici zatarasily kamiony dopravců. Auta do 3,5 tuny ale budou moci přes hraniční přechod projet. Nákladní dopravu odklánějí policisté na objízdné trasy, uzávěra by měla skončit ve 20:00," řekla ČTK policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Policie původně informovala, že bude hraniční přechod od 14:00 obousměrně uzavřen pro veškerou dopravu až do 22:00. Kvůli nadměrnému nákladu, který zmíněným úsekem dnes odpoledne projížděl, však začalo omezení platit až kolem 16:15. Slovenští autodopravci navíc přistoupili k mírnější verzi blokády.

Odpoledne totiž přes hraniční přechod přejel do Česka konvoj s rozebraným demoličním strojem specializované české firmy. Ta před Vánocemi vykonala v Prešově na východním Slovensku hlavní část demolice dvanáctipatrového domu, který poničil výbuch plynu a následný požár. Konvoj vyrazil z Prešova dnes dopoledne. Již dříve protestující autodopravci umožnili i na jiných zablokovaných silnicích přejezd například vozům záchranných složek.

Ukončení částečné blokády dálničního přechodu Brodské-Břeclav bylo, stejně jako v případě Starého Hrozenkova, podle policie ohlášeno na dnešek ve 20:00 SEČ.

Motoristé musejí počítat také s dopravními omezeními na některých přechodech s Maďarskem a Polskem, na silnicích v Žilině, Ružomberoku a v Košicích a také na jedné z klíčových silnic ve východní části Bratislavy, kde protest autodopravců začal už v úterý. Podle policie některé blokády budou pokračovat i o víkendu.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70.450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

E-shop pro dálniční známky: Jaký bude osud sporné zakázky? Prověřování…

22.01.2020 15:09 Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) zřejmě v pátek při nástupu do čela…

Výměna řidičského průkazu letos čeká skoro milion lidí. Jak poznáte, že se…

22.01.2020 11:07 letos si bude muset vyměnit řidičský průkaz kvůli vypršení jeho platnosti více než 859.000…

Auta bez STK bude možné snáze odtahovat z ulic. Poslanci schválili novelu

22.01.2020 11:01 Vlastníci silnic a veřejných parkovišť zřejmě budou mít širší práva odstraňovat z nich odstavené…

Překope Babiš vládu? Spekuluje se o velkém slučování ministerstev

22.01.2020 08:53 Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) bude řídit resort dopravy až do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama