Slovenští autodopravci v noci zablokují hranici v Břeclavi, policie varuje řidiče

Slovenští autodopravci budou dnes v noci opět blokovat hraniční přechod mezi Českem a Slovenskem v Břeclavi. Hranice by ale měla zůstat průjezdná pro osobní auta. Informovaly o tom česká policie a Národní dopravní informační centrum (NIDC). Dopravci protestují kromě jiného za výraznější snížení silniční daně.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Blokáda má začít ve 22:00. "Přechod bude průjezdný pro osobní vozidla pravým pruhem," uvedlo NDIC. Policie ve svém varování konkrétní hraniční přechod nezmínila. "Doporučujeme nevyjíždět a vyčkat, jak se situace vyvine. Naši dopravní policisté budou usměrňovat provoz tak, aby zůstal zachován průjezd pro osobní auta," uvedla policie na twitteru.

Nespokojení slovenští autodopravci podobně protestovali už v pátek. Částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu Brodské-Břeclav. Později protesty rozšířili také na hraniční přechody Makov-Bumbálka na severu země a Drietoma-Starý Hrozenkov na západě Slovenska.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70.450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpackaná zakázka k dálničním známkám: Hořelica i Čoček stále zůstávají na…

28.01.2020 15:40 Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica a první náměstek ministra…

Blokáda přechodů: Kamiony na Slovensko neprojedou, v Mostech u Jablunkova…

28.01.2020 14:48 Aktualizováno Slovenští dopravci dnes od rána znovu blokují pro kamiony hraniční přechody ze sousedních zemí…

Na Kolínsku se srazila dodávka s osobním autem. Čtyři zranění včetně…

28.01.2020 08:57 Při nehodě osobního vozu a dodávky se dnes v noci na Kolínsku zranili čtyři lidé včetně těhotné…

Praha prověří zakázku na servis souprav metra

27.01.2020 17:37 Hlavní město nechá interně prověřit zakázku na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama