Smrt na přejezdech. Počet úmrtí při srážce s vlakem stoupl letos o dvě pětiny

V první polovině letošního roku zemřelo při nehodách na železničních přejezdech 18 lidí. Oproti stejnému období loni je to o 38 procent více. Téměř dvojnásobně se pak zvýšil počet raněných, letos si jich střety s vlakem vyžádaly 57. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Vlaky
doporučujeme

Počet havárií na železničních přejezdech letos poklesl. Zatímco loni se jich od ledna do konce června stalo 93, v letošním roce se řidiči, cyklisté či chodci srazili s vlakem v 57 případech. Výrazně se však zhoršily následky těchto kolizí. V první půlce loňského roku takto zemřelo 13 lidí, zranilo se jich 29.

"I když aktuální statistiky již nyní vykazují zhoršení v porovnání se stejným obdobím minulého roku, tak po prázdninách může být ještě hůře," uvedl Drápal. Podle Drážní inspekce jsou totiž červenec a srpen v případě nehod na železničních přejezdech dlouhodobě rizikové, bývá nejvíce nehod i závažných následků.

"V červenci roku 2019 zaznamenala Drážní inspekce dokonce nejvyšší počet usmrcených na železničních přejezdech od roku 2008," dodal mluvčí. V prvním prázdninovém měsíci loni při srážce s vlakem na přejezdu zemřelo deset lidí.

Drážní inspekce proto apeluje na řidiče, cyklisty i chodce, aby dbali v letních měsících zvýšené pozornosti a při pohybu v blízkosti železnice byli maximálně opatrní. Mluvčí připomenul, že si před železničním přejezdem musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet a za přejezdem pokračovat v jízdě. V opačném případě nesmí na koleje vůbec vjet.

Oproti prvnímu pololetí loňského roku letos mírně stoupl i celkový počet úmrtí na železnici. Letos zemřelo 112 lidí, loni 107. Počet nehod se snížil ze 632 na 548. Mírně poklesl také počet zraněných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. Úřady jsou zahlcené, tvoří se…

20.10.2020 16:57 Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření…

Druhý rok slev v dopravě: Stát zaplatil 4,5 miliardy, zájem o cestování…

20.10.2020 15:38 Druhý rok státních slev v dopravě pro studenty a důchodce stál přes 4,5 miliardy korun. Meziročně…

Auto v Brně narazilo do betonového sloupku, řidič na místě zemřel

18.10.2020 17:17 Osobní vůz dnes před polednem v Brně vyjel ze silnice a narazil do betonového sloupku,…

Covid a dojíždění do práce? Téměř polovina Čechů pokládá MHD za rizikovou

16.10.2020 12:26 Téměř polovina Čechů (41 procent) vnímá v době pandemie denní dojíždění do práce městskou dopravou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama