Smrt na přejezdech. Počet úmrtí při srážce s vlakem stoupl letos o dvě pětiny

V první polovině letošního roku zemřelo při nehodách na železničních přejezdech 18 lidí. Oproti stejnému období loni je to o 38 procent více. Téměř dvojnásobně se pak zvýšil počet raněných, letos si jich střety s vlakem vyžádaly 57. ČTK o tom informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Vlaky
doporučujeme

Počet havárií na železničních přejezdech letos poklesl. Zatímco loni se jich od ledna do konce června stalo 93, v letošním roce se řidiči, cyklisté či chodci srazili s vlakem v 57 případech. Výrazně se však zhoršily následky těchto kolizí. V první půlce loňského roku takto zemřelo 13 lidí, zranilo se jich 29.

"I když aktuální statistiky již nyní vykazují zhoršení v porovnání se stejným obdobím minulého roku, tak po prázdninách může být ještě hůře," uvedl Drápal. Podle Drážní inspekce jsou totiž červenec a srpen v případě nehod na železničních přejezdech dlouhodobě rizikové, bývá nejvíce nehod i závažných následků.

"V červenci roku 2019 zaznamenala Drážní inspekce dokonce nejvyšší počet usmrcených na železničních přejezdech od roku 2008," dodal mluvčí. V prvním prázdninovém měsíci loni při srážce s vlakem na přejezdu zemřelo deset lidí.

Drážní inspekce proto apeluje na řidiče, cyklisty i chodce, aby dbali v letních měsících zvýšené pozornosti a při pohybu v blízkosti železnice byli maximálně opatrní. Mluvčí připomenul, že si před železničním přejezdem musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet a za přejezdem pokračovat v jízdě. V opačném případě nesmí na koleje vůbec vjet.

Oproti prvnímu pololetí loňského roku letos mírně stoupl i celkový počet úmrtí na železnici. Letos zemřelo 112 lidí, loni 107. Počet nehod se snížil ze 632 na 548. Mírně poklesl také počet zraněných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČD hodlají odškodnit aktéry tragické nehody na Karlovarsku i pozůstalé

08.07.2020 14:48 České dráhy (ČD) jsou připraveny co nejrychleji vyplatit odškodnění i náhradu škody účastníkům…

Možná příčina srážky u Perninku: Vlak na Karlovy Vary měl čekat, což se…

08.07.2020 10:23 Aktualizováno Vlak jedoucí na Karlovy Vary, který se v úterý na Karlovarsku srazil s protijedoucí soupravou, měl…

Srážka vlaků u Perninku: Čtyři těžce zranění jsou ve stabilizovaném stavu

08.07.2020 09:00 Vážně zranění ze srážky vlaků u Perninku, kteří byli přepraveni do Fakultní nemocnice v Plzni, jsou…

Trať na Karlovarsku je po tragické srážce opět v provozu, vlaky nejezdily…

08.07.2020 08:36 Na železniční trati u obce Pernink na Karlovarsku, kde se v úterý čelně srazily dva osobní vlaky,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy