Smrtelných nehod aut s chodci neubývá, pětina je na přechodech

Smrtelných střetů automobilů s chodci i přes letošní oslabení provozu během koronavirové krize neubývá. Letos se jich stalo do konce září 62, což je meziročně o pět více. Pětina takových nehod se stane na přechodech pro chodce. Nejčastějšími příčinami těchto nehod je nedání přednosti řidičem a také nepozornost motoristů i chodců. Upozornila na to asociace Záchranný kruh.

Dopravní nehoda, ilustrační foto
doporučujeme

Podle statistik většinu tragických nehod s chodci způsobují řidiči vozidel. Ti často přehlédnou chodce i na vyznačeném přechodu. Ve 21 procentech případů jde o jejich nepozornost spojenou s nedáním přednosti na přechodech. Další častou příčinou je nevěnování se řízení vozidla, což se v minulém roce stalo u téměř čtvrtiny dopravních nehod s usmrcením chodců. Pouze ve 13 procentech smrtelných dopravních nehod nebyla vina na straně řidiče auta. I proto by podle asociace neměli chodci brát svou přednost na přechodech automaticky.

Na ovšem i ne zcela bezchybné chování chodců upozorňuje Veronika Valentová z Centra dopravního výzkumu. "U řidičů i chodců je nejčetnější selhání v detekci podnětů, což znamená, že účastník selhal ve vnímání toho druhého jako nebezpečí. Stává se tak v důsledku omezené viditelnosti nebo nepozornosti," uvedla.

Mezi nejčastější nešvary chodců patří náhlé vstoupení do vozovky, neodhadnutí vzdálenosti a rychlosti přijíždějícího vozidla nebo nečitelné a zbrklé chování. Spolu s tím přibývá případů nepozornosti kvůli používání mobilního telefonu, ať na straně řidičů či chodců.

Dlouhodobé statistiky rovněž potvrzují vyšší počet úmrtí chodců při střetu s vozidlem v nočních hodinách při snížené viditelnosti, a to ve více než polovině těchto nehod. "Velmi apeluji na to, aby řidiči v souvislosti se zhoršující se podzimní viditelností ubrali rychlost a byli velmi pozorní u přechodů. Mohou tím zachránit život. Chodci svou bezpečnost zvýší tím, že budou i ve městě nosit reflexní prvky a budou se soustředit na pohyb v provozu místo například sledování mobilního telefonu," podotkl vedoucí Besipu Tomáš Neřold.

Chodci se letos na všech usmrcených i těžce zraněných osobách podílejí v letošním roce zatím 17 procenty. V minulém roce zemřelo 3265 dopravních nehodách s účastí chodců 93 lidí. Celkem 439 chodcům způsobil střet s vozidlem těžká zranění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zastavila D8. Jeden člověk zemřel

24.11.2020 20:44 Při nehodě na dálnici D8 u Zdib u Prahy zemřel dnes odpoledne řidič osobního auta. Dálnice byla ve…

V příštím roce chce stát otevřít 46,5 km dálnic, víc než letos

24.11.2020 15:43 V příštím roce plánuje stát otevřít 46,5 kilometru nových dálnic a přes 23 kilometrů silnic první…

Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela tragická nehoda, zaklíněný řidič…

24.11.2020 15:30 Aktualizováno Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. U Horních Počernic se srazila…

Jízdní řády pražské MHD se kvůli posunu zákazu vycházení nemění

23.11.2020 13:39 Aktualizováno Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny na 23:00 zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama