Stát si došlápne na důchodce. Zakáže jim některé silnice

Jednou z nejrizikovějších skupin řidičů na silnicích jsou právě senioři. Připravuje se pro ně návrh týkající se omezení využívání některých silnic. Dále chce ministerstvo dopravy zvýšit sankce při neabsolvování povinné lékařské prohlídky.

Přidejte svůj názor 167 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"I velmi staří motoristé si potřebují nakoupit, dojet za příbuznými, delší cestu už nemálo z nich však nezvládá. Přitvrdit proto musíme z hlediska zdravotních prohlídek," řekl  vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Podle údajů ministerstva bylo řidičů ve věku nad 65 let na silnicích k minulému roku 1 366 920, z nichž je 1 720 starších devadesáti let a dva už dokonce překročili stovku. Je proto nutné dovést tyto řidiče k tomu, aby absolvovali povinnou lékařskou prohlídku. Takováto opatření jsou nutná zejména proto, že senioři nereagují dostatečně rychle v krizových situacích a mají tendenci zmatkovat.

V rozhovoru pro Právo Neřold uvedl, že mezi návrhy figuruje také myšlenka zamezit řidičům ve vysokém věku jízdu po některých komunikacích. Podle tohoto návrhu by se omezení mělo týkat všech silnic vyjma těch, které mají senioři ve svém kraji. Je ovšem otázkou, zda není toto ustanovení zcela v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Nutno dodat, že se jedná zatím pouze o námět.

Snaha donutit řidiče k absolvování lékařské prohlídky se odráží na zvyšování pokut za jízdu bez potvrzení způsobilosti lékařem. Výše zmiňované pokuty se momentálně pohybují mezi pěti až deseti tisíc korun. V novém chystaném systému by se mohly vyšplhat až do výše 25 000 Kč.

Mezi právníky se podle serveru Novinky.cz spekuluje o postizích pro lékaře, kteří by vydali seniorům osvědčení o zdravotní způsobilosti a ti by se pak stali viníky dopravní nehody. Podle ankety, ve které na jejich serveru celkem hlasovalo bez mála 11 tisíc respondentů, senioři nejsou na silnicích horšími řidiči.

Loading...
Vstupte do diskuze (167)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný shortlist neexistuje, ohradil se Kremlík. Kandidátů do…

20.09.2019 13:37 Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

U Kladna se srazil autobus s autem, několik zraněných

19.09.2019 18:32 U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se dnes odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta…

Kamion v Brně sešrotoval autobus, jedna z cestujících zemřela

19.09.2019 17:29 Aktualizováno Ve Vídeňské ulici v Brně dnes před polednem narazil nákladní vůz do zájezdového autobusu, jedna z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama