Stát si došlápne na důchodce. Zakáže jim některé silnice

Jednou z nejrizikovějších skupin řidičů na silnicích jsou právě senioři. Připravuje se pro ně návrh týkající se omezení využívání některých silnic. Dále chce ministerstvo dopravy zvýšit sankce při neabsolvování povinné lékařské prohlídky.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"I velmi staří motoristé si potřebují nakoupit, dojet za příbuznými, delší cestu už nemálo z nich však nezvládá. Přitvrdit proto musíme z hlediska zdravotních prohlídek," řekl  vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Podle údajů ministerstva bylo řidičů ve věku nad 65 let na silnicích k minulému roku 1 366 920, z nichž je 1 720 starších devadesáti let a dva už dokonce překročili stovku. Je proto nutné dovést tyto řidiče k tomu, aby absolvovali povinnou lékařskou prohlídku. Takováto opatření jsou nutná zejména proto, že senioři nereagují dostatečně rychle v krizových situacích a mají tendenci zmatkovat.

V rozhovoru pro Právo Neřold uvedl, že mezi návrhy figuruje také myšlenka zamezit řidičům ve vysokém věku jízdu po některých komunikacích. Podle tohoto návrhu by se omezení mělo týkat všech silnic vyjma těch, které mají senioři ve svém kraji. Je ovšem otázkou, zda není toto ustanovení zcela v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Nutno dodat, že se jedná zatím pouze o námět.

Snaha donutit řidiče k absolvování lékařské prohlídky se odráží na zvyšování pokut za jízdu bez potvrzení způsobilosti lékařem. Výše zmiňované pokuty se momentálně pohybují mezi pěti až deseti tisíc korun. V novém chystaném systému by se mohly vyšplhat až do výše 25 000 Kč.

Mezi právníky se podle serveru Novinky.cz spekuluje o postizích pro lékaře, kteří by vydali seniorům osvědčení o zdravotní způsobilosti a ti by se pak stali viníky dopravní nehody. Podle ankety, ve které na jejich serveru celkem hlasovalo bez mála 11 tisíc respondentů, senioři nejsou na silnicích horšími řidiči.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.09.2020 08:49 Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113…

Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 30 milionů

26.09.2020 18:30 Aktualizováno Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny dnes ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic…

Při čelním střetu vozidel se zranilo v Nasavrkách osm lidí

26.09.2020 15:24 Při čelním střetu dvou vozidel v Nasavrkách na Chrudimsku na silnici I/37 se dnes dopoledne zranilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama