Stavba úseku D55 se komplikuje. Děti země podaly odvolání, i kvůli keřům

Spolek Děti Země podal odvolání proti stavebnímu povolení pro devítikilometrový úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku na hranicích Zlínského a Jihomoravského kraje. Podle zástupce spolku Miroslava Patrika vydalo ministerstvo dopravy povolení, aniž předložilo návrhy kompenzačních opatření za ničení biotopů vzácných druhů živočichů, uvedl v tiskové zprávě.

Ministerstvo dopravy
doporučujeme

Děti Země podaly i odvolání proti kácení 47 stromů a keřů na 95 metrech čtverečních, které povolil městský úřad ve Starém Městě. Kácet by se mělo při přeložce Zlechovského potoka. "Úřad ignoroval naše připomínky," uvedl Patrik. ČTK zjišťuje stanovisko městského úřadu.

Dálnice D55 má být náhradou současné silnice první třídy I/55, která je přetížená a vede přes některé obce. Její přípravu komplikuje dlouhodobě skutečnost, že má vést přes chráněná území, například Bzeneckou doubravu. V tomto úseku má víceméně kopírovat železniční trať. V současnosti existuje dálnice pouze mezi Otrokovicemi a Hulínem, kde se napojuje na dálnici D1. Od Otrokovic na jih k Břeclavi se zatím nezačalo stavět.

Stavební povolení ministerstvo vydalo před měsícem. Děti Země v odvolání upozornily, že v dokumentaci chybí doklady o splnění tří podmínek stanovené jihomoravským krajským úřadem již v roce 2011. "Týkají se předložení projektu kompenzačních opatření za zničení biotopů zvláště chráněných druhů živočichů. Ministerstvo dopravy totiž tento projekt požaduje předložit až po vydání stavebního povolení, takže se s ním Děti Země nebudou moci seznámit a vyjádřit se k němu," uvedl Patrik. Zmínil také rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2014, který nařizoval, aby byla kompenzační opatření předložena již ve stavebním řízení.

Při kácení dřevin při přeložce potoka Děti Země navrhly vysadit nejméně 129 stromů a 29 keřů. Městský úřad však žádnou náhradní výsadbu nestanovil a nesdělil, proč návrhy zamítl. "Odvolání jsme proto z opatrnosti poslali i na Krajský úřad Zlínského kraje, neboť k činnosti městského úřadu nemáme důvěru," uvedl Patrik.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zastavila D8. Jeden člověk zemřel

24.11.2020 20:44 Při nehodě na dálnici D8 u Zdib u Prahy zemřel dnes odpoledne řidič osobního auta. Dálnice byla ve…

V příštím roce chce stát otevřít 46,5 km dálnic, víc než letos

24.11.2020 15:43 V příštím roce plánuje stát otevřít 46,5 kilometru nových dálnic a přes 23 kilometrů silnic první…

Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela tragická nehoda, zaklíněný řidič…

24.11.2020 15:30 Aktualizováno Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. U Horních Počernic se srazila…

Jízdní řády pražské MHD se kvůli posunu zákazu vycházení nemění

23.11.2020 13:39 Aktualizováno Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny na 23:00 zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama