Test jednotné jízdenky zatím funguje, koupilo si ji přes 5000 lidí

Jednotnou jízdenku dosud za necelé tři měsíce zkušebního provozu využilo přes 5000 cestujících, řekl ČTK mluvčí státního podniku Cendis Martin Opatrný. Podle něj testovací provoz, do kterého je zapojeno pět dopravců na dvou tratích, zatím funguje bez problémů. Ostrý provoz by měl začít letos v prosinci.

Test jednotné jízdenky
doporučujeme

Pro zkušební provoz, který začal 14. června, zatím tvůrci systému jednotné jízdenky OneTicket ze společnosti Cendis vybrali dvě tratě. Konkrétně jde o úseky Plzeň-Most a Česká Lípa-Rumburk, kde dohromady jezdí 146 vlakových spojů. Cestující si zde mohou vybrat mezi jízdenkou jednoho z dopravců působících na těchto tratích nebo jednotnou jízdenku. Ta je na rozdíl od jízdného dopravců platná ve všech vlacích.

"Systém a jeho základní funkce fungují. Pilotní provoz není pouhé testování, provázejí jej reálné finanční transakce, tržby z jízdného jsou vyúčtovány a finančně vypořádány. Podstatou pilotního provozu je ladění systému a oprava případných chyb tak, aby byl systém připraven na spuštění do pilotního provozu," uvedl Opatrný.

Jízdenku si do začátku září koupilo více než 5000 lidí, Opatrný ovšem zdůraznil, že počet prodaných dokladů není hlavní měřítko. "Jde především o to, jak poskytnout cestujícím možnost jednoduchého a pohodlného cestování po českých železnicích bez ohledu na to, s kolika a jakými dopravci pojedou," podotkl.

Pokračování testovacího provozu podle plánu potvrdila i mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. "Jízdenky OneTicket prodáváme na pokladnách, ve vlaku i v našich on-line prodejních kanálech," uvedla.

V současnosti se testuje především propojení systému s dopravci, prodejem na jejich pokladnách či odbavování ve vlacích. Testování potrvá až do prosince, během podzimu se ovšem rozšíří. Cendis plánuje otestovat prodej elektronických jízdenek. Postupně by mohla být jednotná jízdenka i na některých dalších tratích, ovšem nejpozději na konci by měla platit po celém Česku.

V první fázi stát připravuje jednotný tarif pro cestování na železnici, později by se měl rozšířit i například na spoje integrovaných dopravních systémů, tedy včetně autobusů.

Témata: Vlaky | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnici D1 ve směru na Prahu blokovala 8 hodin nehoda

21.09.2020 20:44 Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na…

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

21.09.2020 17:56 Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Tragické nehody v ČR: Řidič nepřežil náraz do zdi, svodidla se stala…

19.09.2020 20:25 Osobní vůz u Vlasatic na Brněnsku dnes v podvečer vyjel ze silnice a narazil do zdi, řidič střet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama