V Praze se srazil vlak s kamionem, osm zraněných. Řidič hrozivou nehodu natočil

Na železničním přejezdu v pražské Uhříněvsi se dnes dopoledne srazil osobní vlak s nákladním automobilem. Osm lidí se lehce zranilo. Podle Drážní inspekce stál kamion na trati mezi sklopenými závorami víc než dvě minuty před nehodou. Výstražná světla i závory přitom fungovaly. Vlak se zhruba 220 cestujícími po srážce vykolejil. Celková škoda na vlaku, trati i vozidle se zatím odhaduje na 35,5 milionu korun. Provoz vlaků na koridoru do Českých Budějovic mezi Prahou a Říčany byl přerušen.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Vlaky
doporučujeme

V úseku Uhříněves - Říčany jezdí náhradní autobusy. Cestující musí počítat s výlukou do pozdních večerních hodin, uvedly České dráhy na webu.

"Podle dosud zjištěných informací řidič nákladního vozidla s naloženými kontejnery nerespektoval výstražné světelné a zvukové znamení a vjel do kolejiště, kde zůstal stát," sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová. Podle Drážní inspekce před srážkou fungovala světla a závory byly sklopené. Kamion stál mezi sklopenými závorami více než dvě minuty, vlak poté najel do jeho pravé části. Záznam nehody pořídil řidič jiného auta.

Z videa vyplývá, že řidič kamionu se zřejmě snažil z kolejí odjet, ale nepodařilo se mu to. Na sociálních sítích se po zveřejnění videa objevila kritika jak řidiče kamionu, tak i autora za to, že místo natáčení nevolal policii ani jinak nezasáhl.

zdroj: YouTube

Drážní inspekce vyslala na místo nehody tři inspektory. "Přejezd je po rekonstrukci, má záznamové zařízení," řekl ČTK generální inspektor Jan Kučera. Nepozná se ale z něj, co se děje na přejezdu, zjistí se, kdy bliká jaké světlo a kdy se začnou sklápět závory. Jde o standardní přejezd, to znamená, že pokud nikdo nezavolá tísňovou linku, nikdo o překážce na přejezdu neví, není tam žádný scanner, dodal Kučera.

Později uvedl, že podle záznamového zařízení začala na přejezdu fungovat výstraha v čase 09:31:56 a v 09:35:24 byl ohlášen poruchový stav, což lze považovat za čas mimořádné události. Několik minut, které mezitím uplynuly, vysvětlil nastavením zabezpečovacího zařízení. Je konstruováno tak, aby dostatečně včas varovalo řidiče, když se k přejezdu blíží vlak jedoucí nejvyšší dovolenou rychlostí na dané trati. "V tomto konkrétním případě je v tzv. přibližovacím úseku přejezdu umístěna zastávka Praha-Kolovraty, na které osobní vlak zastavil, proto byla výstraha delší právě kvůli zastavení vlaku na zastávce," vysvětlil Kučera.

Řidič nákladního vozu je mezi osmi zraněnými, byl převezen do nemocnice k ošetření, zkoušku na alkohol měl negativní. V okamžiku, kdy bude schopen výslechu, začne policie zjišťovat všechny okolnosti nehody.

V péči záchranářů skončilo podle jejich mluvčí Jany Poštové osm pacientů, mezi nimi jedno dítě, řidič nákladního automobilu a vlakvedoucí. "Všechny osoby ošetřeny a s lehčími poraněními transportovány do vinohradské a Thomayerovy nemocnice," uvedla mluvčí. Kromě záchranářských vozidel byl na místě i vrtulník a speciální vůz Atego, který slouží k řešení krizových situací.

Hasiči z vlaku evakuovali víc než dvě stovky lidí, zajistili místo proti vzniku požáru. Při nehodě byla poškozena trať v délce 400 metrů včetně výstražníku a závor, jeden sloup trakčního vedení byl zdemolovaný a dva byly poškozené, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) . Očekává, že provoz bude v omezeném rozsahu a po jedné koleji obnoven v noci na sobotu.

Předběžnou škodu na vlaku inspektoři odhadli na 20 milionů korun, škodu na trati na 13 milionů a na nákladním automobilu na 2,5 milionu korun.

Řidiči, jejichž auto zůstane uvězněno mezi závorami, se je mají snažit prorazit. Jsou z lehké dřevotřísky, podotkl Kučera. Od roku 2009 mají navíc všechny přejezdy v zemi samolepku s označením P a číslem, které přesně identifikuje daný železniční přejezd, což by mělo usnadnit včas zastavit provoz vlaků v daném místě.

V Uhříněvsi byla zastavena dálková i regionální doprava. České dráhy mezi Prahou a Říčany zavedly náhradní dopravu autobusy, která má ale ve srovnání s vlaky omezenou kapacitu. Požádaly proto cestující, aby odložili své cesty na pozdější dobu, až bude alespoň částečně obnoven provoz na železnici. Po dokončení vyšetřování se musí vlak speciální technikou zpět nakolejit a teprve potom začne oprava poškozené trati a trakčního vedení.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček rázně: Stát ukončí všechny zakázky k dálničním e-známkám

26.01.2020 16:42 Aktualizováno Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl dnes ČTK nový ministr dopravy…

Tramvaj u tunelu Blanka smetla auto, převrátilo se na střechu

26.01.2020 14:08 Aktualizováno Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikovala…

Hackathon finišuje. IT systém k dálničním známkám stát využije, řekl Babiš

26.01.2020 13:40 V případě, že IT systém k elektronickým dálničním známkám vyvíjený dobrovolníky na hackathonu bude…

Alkohol i zrádné počasí. Policie řeší na jihu Moravy desítky nehod

26.01.2020 12:34 Policisté v Jihomoravském kraji řešili od pátku do dnešního poledne více než 40 dopravních nehod.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama