Z Ředitelství silnic a dálnic se zřejmě stane státní podnik

Ze současné státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zřejmě stane státní podnik. Od nové Správy dálnic a silnic si stát slibuje zefektivnění a zpřehlednění řízení silniční výstavby a tím i zrychlení přípravy staveb. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. ŘSD spravuje přes 1300 kilometrů dálnic a více než 5600 kilometrů silnic první třídy.

Ministerstvo dopravy
doporučujeme

O transformaci ŘSD se hovoří řadu let. Stát nejprve zvažoval založení akciové společnosti, nyní se přiklonil k variantě státního podniku. Ta je podle materiálu levnější a rychlejší. Ministerstvo kvůli tomu připravuje i změnu zákona, která se chystá na příští rok. V současnosti resort plánuje předložit věcný záměr vzniku státního podniku vládě.

Změny by současné státní příspěvkové organizaci měly umožnit rozsáhlé organizační i personální změny. Podle ministerstva nová forma řízení umožní novému podniku i lépe získávat odborníky na různé části výstavby, například pro mosty, tunely, inženýrské konstrukce, telematiku a další činnosti. Dosud pro speciální stavby ŘSD využívalo převážně externí pracovníky.

Nový podnik by měl fungovat po vzoru Správy železnic, čímž se sjednotí kontrolní i řídicí mechanismy ze strany ministerstva dopravy vůči oběma podnikům.

Připravovaná transformace ŘSD na státní podnik bude navazovat na legislativní změny k dopravní výstavbě. Nový stavební zákon a také novela zákona a také tzv. liniový zákon by měly výrazně zrychlit přípravu projektů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí na Svitavsku. Při nárazu do stromu zahynula řidička, policie…

29.11.2020 10:45 Při nárazu osobního auta do stromu na silnici mezi Poličkou a Borovou na Svitavsku v sobotu večer…

Na D4 havarovalo devět aut, uklízení dálnice zabralo celé dopoledne

28.11.2020 13:26 Aktualizováno Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína dnes ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru…

Rozpočet ŘSD se zvýší o šest miliard. Dálnici D1 má udržet sjízdnou 198…

28.11.2020 12:24 Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun.…

Rychlík v Běchovicích srazil mladíka, na místě zemřel. Podobná tragédie se…

28.11.2020 11:21 Aktualizováno U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama