Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113 případů, kdy tramvaj srazila s chodce, zemřelo při nich šest lidí a dalších 103 bylo zraněno. Nejčastější příčinou je, že chodec nedá přednost projíždějící tramvají, další příčinou je nepozornost, mnohdy způsobená používáním mobilních telefonů.

Nehoda dvou tramvají komplikuje provoz na pražském Újezdě
doporučujeme

Upozornila na to Asociace Záchranný kruh. Letos je bilance střetů tramvají a chodů zatím příznivější. Do konce května si žádný z 31 střetů nevyžádal oběť.

Většina těchto střetů se loni v Praze stala na přechodech či na zastávkách. Mezi nejčastější příčiny patří nedání přednosti chodce při přecházení před přijíždějící tramvají. "Více než 20 tun jedoucí váhy nezastavíte na místě, i kdybyste chtěli sebevíc. A volant, který byste mohli v poslední chvíli strhnout, nemáte. Proto mají tramvaje před chodci přednost i na přechodech. Bohužel mnozí z nás na to zapomínají," uvedla prezidentka asociace Veronika Krajsová.

Odborníci upozorňují, že přecházením těsně před tramvají se chodci dostávají z pohledu řidiče tramvaje do tzv. mrtvého úhlu. Stejně nebezpečné je přecházení v prostoru kolejiště těsně za tramvají, kdy hrozí střet z protijedoucí strany. V evidenci jsou i případy riskujícího chodce přímo mezi vozy soupravy.

Další častou příčinou střetů je roztržitost chodců mnohdy způsobená používáním mobilního telefonu za chůze. Jde především o poslech hlasité hudby, kvůli níž neslyší varovné signály tramvaje, nebo psaní textových zpráv, při kterých chodech ztrácí pozornost.

Nejde přitom jen o český problém, podle britského průzkumu 72 procent řidičů uvedlo, že se setkali s chodcem, který vstoupil do vozovky bez rozhlédnutí, protože se věnoval mobilnímu telefonu. Podle dalších šetření se to týká především lidí ve věku mezi 15 až 35 lety.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se otevřela nová trojská lávka, oproti původní je vyšší a širší

23.10.2020 14:55 V hlavní městě dnes byla otevřena lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, která nahradila…

Firmy, které dělaly studii ohledně "Zemanova" kanálu, jsou podezřelé z…

23.10.2020 09:53 Policie podezřívá z manipulací zakázek sdružení firem Aquatis a Sweco Hydroprojekt, které je…

Vláda omezila dopravní služby: Klíčové spoje fungují, autoškoly jsou…

22.10.2020 16:28 Aktualizováno Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu…

Konec dohadování. Soud určil koncentrace drog, kdy člověk není způsobilý k…

22.10.2020 09:14 Nejvyšší soud (NS) v novém stanovisku naznačil, jaká minimální koncentrace drog v krvi bude u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama