Žádost o řidičák přes internet? Možná už příští rok, plánuje ministerstvo

Motoristé budou zřejmě brzy moci žádat o nový řidičský průkaz elektronicky, možná už příští rok. Ministerstvo dopravy připravuje digitalizaci systému, která by měla umožnit elektronické vyřizování i dalších dopravních agend. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí úřadu Lenka Rezková. Ministerstvo připravuje nový internetový portál s dopravní agendou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo dopravy se chce při digitalizaci vyřizování řidičských průkazů především zaměřit na případy, kdy žadatel nemusí nic dokládat. Jde především o výměnu průkazu po uplynutí jeho platnosti. "I tento nejjednodušší případ ale zasáhne velkou skupinu obyvatel, protože těchto žádostí je asi 80 procent z celkového počtu žádostí. Postupně bychom pak chtěli možnosti elektronických žádostí rozšiřovat," uvedla Rezková.

Digitalizovat by se měly i další povinnosti, které musí motoristé a řidiči v současné době vyřizovat osobně na dopravních úřadech. Státní podnik Cendis nyní pracuje například na elektronizaci systému žádostí pro Námořní úřad a Státní plavební správu. Elektronicky by tak mělo být možné žádat o průkazy pro řízení lodí, přihlášky ke zkouškám a další. Úřady žadatele ověří až při osobním předání průkazu.

Dalším cílem ministerstva je rozšiřování možností elektronického podání žádostí nebo výpisů u jednotlivých agend. Stát chce pro to vytvořit nový elektronický portál. Byl by podobný Portálu občana, na rozdíl od něj by však z něj však bylo možné pořizovat i výpisy.

Digitalizace by se měla dotknout i firem, například při žádostech o výjimky ze zákazu jízdy kamionů v určitých časových obdobích.

Řidiči se zřízenou datovou schránkou nebo elektronickou občankou mohou už nyní zjišťovat informace o svých přestupcích, uložených zákazech řízení či profesní způsobilosti na internetu. Údaje jsou dostupné na Portálu občana. Ten obsahuje vedle informací z dopravních registrů také například údaje z katastru nemovitostí, dále také informace o pracovní neschopnosti nebo potvrzení o bezdlužnosti a jiné.

V současnosti musí řidiči o výměnu řidičského průkazu požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Provoz na silnicích rychle stoupá. Roste i počet nehod

10.04.2020 10:56 Automobilový provoz před velikonočními svátky na českých silnicích začal růst. Spolu s tím i počet…

Na D2 opět byla dlouhá kolona kamionů, Slovensko je na hranicích kontroluje

08.04.2020 15:51 Aktualizováno Na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské na dálnici D2 směrem na Slovensko byla dnes dopoledne a kolem…

Řidič na Olomoucku ujížděl před policejní hlídkou, způsobil pět nehod

08.04.2020 14:26 Pět dopravních nehod a škodu přesahující půl milionu korun způsobil pětatřicetiletý řidič, kterého…

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů,…

08.04.2020 13:19 Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy