Žádost o řidičák přes internet? Možná už příští rok, plánuje ministerstvo

Motoristé budou zřejmě brzy moci žádat o nový řidičský průkaz elektronicky, možná už příští rok. Ministerstvo dopravy připravuje digitalizaci systému, která by měla umožnit elektronické vyřizování i dalších dopravních agend. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí úřadu Lenka Rezková. Ministerstvo připravuje nový internetový portál s dopravní agendou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo dopravy se chce při digitalizaci vyřizování řidičských průkazů především zaměřit na případy, kdy žadatel nemusí nic dokládat. Jde především o výměnu průkazu po uplynutí jeho platnosti. "I tento nejjednodušší případ ale zasáhne velkou skupinu obyvatel, protože těchto žádostí je asi 80 procent z celkového počtu žádostí. Postupně bychom pak chtěli možnosti elektronických žádostí rozšiřovat," uvedla Rezková.

Digitalizovat by se měly i další povinnosti, které musí motoristé a řidiči v současné době vyřizovat osobně na dopravních úřadech. Státní podnik Cendis nyní pracuje například na elektronizaci systému žádostí pro Námořní úřad a Státní plavební správu. Elektronicky by tak mělo být možné žádat o průkazy pro řízení lodí, přihlášky ke zkouškám a další. Úřady žadatele ověří až při osobním předání průkazu.

Dalším cílem ministerstva je rozšiřování možností elektronického podání žádostí nebo výpisů u jednotlivých agend. Stát chce pro to vytvořit nový elektronický portál. Byl by podobný Portálu občana, na rozdíl od něj by však z něj však bylo možné pořizovat i výpisy.

Digitalizace by se měla dotknout i firem, například při žádostech o výjimky ze zákazu jízdy kamionů v určitých časových obdobích.

Řidiči se zřízenou datovou schránkou nebo elektronickou občankou mohou už nyní zjišťovat informace o svých přestupcích, uložených zákazech řízení či profesní způsobilosti na internetu. Údaje jsou dostupné na Portálu občana. Ten obsahuje vedle informací z dopravních registrů také například údaje z katastru nemovitostí, dále také informace o pracovní neschopnosti nebo potvrzení o bezdlužnosti a jiné.

V současnosti musí řidiči o výměnu řidičského průkazu požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od loňska žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii, tu si úřady pořizují digitálně na místě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda kamionu blokovala Pražský okruh, jeden člověk zahynul

18.11.2019 16:57 Aktualizováno Na druhém kilometru Pražského okruhu se ve směru k letišti dnes dopoledne srazila tři nákladní auta…

V koloně na D1 havarovala tři auta. Jeden mrtvý, dálnice několik hodin…

18.11.2019 16:55 Aktualizováno Jeden člověk dnes odpoledne zemřel při nehodě osobního automobilu a dvou nákladních na dálnici D1 u…

Česko trpí nedostatkem řidičů. Čekají MHD velké změny?

18.11.2019 09:29 Dopravní podnik hlavního města (DPP) trpí nedostatkem řidičů. V současnosti se už kvůli tomu musí…

Praha zažívá dopravní kolaps. Na příjezdu do města jsou kolony na hodinu

18.11.2019 08:13 Po státním svátku 17. listopadu, který navíc připadl na víkend, lidé opět vyrazili do práce a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama