Důchod jen na 20 let? Toto je návrh ministerstva

Praha - Podle nového návrhu ministerstva práce a sociálních věcí by mohl důchod v České republice trvat 19 až 21 let. Pokud by hrozilo, že budou lidé pobírat penzi déle, věk odchodu do důchodu by se musel začít zvyšovat rychleji, a naopak. Návrh předložilo ministerstvo důchodové komisi a aktuální stav a určení věku odchodu do důchodu by se měl posuzovat každých pět let.

Přidejte svůj názor 188 komentářů

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je v zájmu stability důchodového systému, aby důchodci v budoucnu pobírali starobní důchod v průměru po určitou stanovenou dobu," zdůvodnilo záměr ministerstvo. Důchodový věk by podle resortu měl stanovit tak, aby udržel dobu v penzi konstantní, tedy 19 až 21 let.

Délka lidského života se postupně prodlužuje a senioři v tuto chvíli tvoří asi 17 procent společnosti. Výdaje na penze rostou a v důchodovém systému chybí zhruba 50 miliard korun. Muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem by měli jít jít do důchodu v roce 2030 v 65 letech. V 67 letech odejdou do důchodu lidé, kteří se narodili v roce 1977. Konečný limit odchodu do penze ale nyní není stanoven a ocitá se pod ostrou kritikou vládních stran. Rovněž Evropská komise Česko opakovaně kritizuje za to, že má hranici pro odchod do penze ve srovnání s některými jinými vyspělými zeměmi nižší.

Limit, kam až by se měl nástup do penze posunout, není nyní stanoven. Vládní strany to kritizovaly. Ve své koaliční dohodě uvedly, že zřídí komisi, která připraví maximální hranici věku odchodu do důchodu. Evropská komise a další instituce Česko opakovaně kritizovaly za to, že má penzijní věk ve srovnání s některými jinými vyspělými zeměmi nízký.

Podle šéfa důchodové komise politiků a expertů Martina Potůčka není rozumné zvyšovat věk do nekonečna a lidé by měli mít jistotu, že stát bude situaci průběžně vyhodnocovat. Ministerstvo proto navrhuje, aby se situace vyhodnocovala každých pět let. Zohlednila by se očekávaná doba dožití po nástupu do penze a také index závislosti, který vypočítává počet seniorů na počet osob v aktivním věku. Pravidelně by tak byla posuzována generace, která má jít do důchodu za dvacet až pětadvacet let.

Analýzu by připravoval nejspíš statistický úřad. Dostala by ji pak vláda. Pokud by se doba v důchodu oddálila o několik měsíců či rok od průměrného pásma, kabinet by přišel s novelou zákona o důchodovém pojištění s úpravou tempa růstu věku pro odchod do důchodu. Mohl by ho nejen zrychlit, ale i přibrzdit. Předlohu by musel schválit Parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze (188)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smutná zpráva pro důchodce? Stát se děsí vysokých důchodů, nemá na ně

24.04.2019 19:33 Sněmovna dnes nedokončila úvodní debatu o vládní novele, jež zvýší příští rok průměrný důchod o 900…

loading...

Dostanou důchodci přidáno? Sněmovna začne jednat o zvláštním příspěvku

20.04.2019 11:03 Sněmovna by mohla začít příští týden jednat o tom, jestli starobní, invalidní a pozůstalostní…

Zvýšení důchodu podle počtu dětí? Vláda lidovecké návrhy nepodpoří

15.04.2019 17:39 Vláda hnutí ANO a ČSSD podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří návrhy opozičních lidovců na zvýšení…

Růst důchodů nebude. Vláda odmítne lidovecké návrhy na změny

14.04.2019 22:39 Aktualizováno Pro zásadní rozpočtové dopady vláda ANO a ČSSD zřejmě odmítne lidovecký návrh změn v důchodech.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama