Důchody čekají změny? Člen komise navrhuje toto

Praha - Jediná možnost, jak si v současném penzijním systému zajistit budoucí důchod, je mít děti nebo doufat, že je bude mít někdo jiný. Tvrdí to Otakar Hampl, šéf pracovní skupiny důchodové komise, která ve čtvrtek předloží koaliční vládě doporučení, jaké změny v důchodovém systému učinit.

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pro ideální důchodový systém je podle Hampla potřeba zajistit další zdroje. "V mnoha evropských zemích je systém financován nejen z pojistného, ale také z daní. Dále je potřeba spravedlivě zohlednit zásluhy rodin s dětmi. Bez dětí a nové generace ten systém jednoduše nebude fungovat," sdělil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Domnívá se, že peníze vložené do dítěte by měly mít stejné postavení jako peníze vložené do investice firmy. Firmy mohou investice odepisovat v rámci nákladů a stejně tak by měli náklady na děti odepisovat rodiče. "Naše společnost se na dítě nyní dívá, jako kdyby to byla spotřeba, jako by to byl koníček, hobby. Tak to dnes vnímají daňové zákony. Nebo jako na sociální případ – když nedosáhnete na určitý příjem, dostanete dávky," tvrdí.

Dodal, že současné daňové slevy v Česku jsou nedostatečnou motivací, neboť jsou totiž stanoveny pevnou částkou, což pro rodinu s vyšším příjmem ztrácí význam. "Bezdětní a rodiny s dětmi by si měli spravedlivěji rozdělit náklady a výnosy. Bezdětní budou užívat budoucí výnosy prostřednictvím důchodu, mohli by se zase více podílet na úhradě závazků vůči generaci našich rodičů v odvodech pojistného," tvrdí Hampl.

Přiznal, že debata se v tuto chvíli točí i o výši důchodu, tam se ale zatím komise neshodne. "Jednak to lze zajistit přímou asignací, kdy by dospělé děti rovnou posílaly určitá procenta z výdělku svým rodičům v důchodu. To mnoho lidí podporuje, ale bylo by to zároveň dost nespravedlivé. Můžete například pečovat o postižené dítě. Navíc byste dopředu vůbec nemohl plánovat, jaký budete mít důchod. Nemůžete totiž vědět, kolik budou vaše děti vydělávat, hodně by ten systém závisel také na ekonomických cyklech a nezaměstnanosti," řekl serveru.

Chcete důchod? Pořiďte si děti

Současný průběžný důchodový systém funguje podle Hampla tak, že my platíme důchody našim rodičům. "Jediná možnost, jak si v něm zajistit budoucí důchod, je mít děti. Anebo doufat, že je za nás bude mít někdo jiný. Dnes se zdůrazňuje a privatizuje jen jedna zásluhovost – odvody pojistného. Zásluhovost na dětech se prakticky zanedbává. Jediné, co je uznáno, je péče o děti, která se započítává pomocí vyloučené doby do výše důchodu. Ale vysoké náklady na děti se vůbec nezohledňují," dodal.

V rozhovoru Hampl také podotkl, že jedním z velkých témat je rovný důchod. Za klíčové považuje, že by byl placen z daní a byl by úplně pro všechny od určitého věku. "Zásluhová část průběžného systému pak musí ocenit obě hlavní zásluhy – odvedené pojistné a náklady rodin při výchově nové generace plátců do systému. Pro ty, kteří si chtějí na stáří ještě přilepšit, je určen třetí pilíř doplňkového spoření, který chceme ještě více zatraktivnit.," svěřil se serveru.

Navrhované změny by měly být rozpočtově neutrální a měly by znamenat obnovení společenské smlouvy mezi rodinami s dětmi a těmi, co děti nemají. Bezdětní by podle návrhu více podíleli na odvodech na důchody našich rodičů a rodiny prostřednictvím dětí nadále budou přispívat na budoucí důchody pro všechny. "Dnes jsou rodiny trestané dvakrát tím, že odvádějí vysoké pojistné a navíc nesou náklady na výchovu budoucí generace plátců do systému. Bezdětní jsou nyní odměňováni," tvrdí Hampl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama