Odborům se nelíbí, že se životní minimum nezvýší

Praha - Odbory považují za nevhodné, že se nebude zvyšovat životní minimum. Novinářům to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) potvrdila, že se zvyšování životního minima nechystá, stát chce podle ní jen cíleně podporovat určité skupiny. Životní minimum představuje částku, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby kromě bydlení. U dospělého od roku 2012 činí 3410 korun.

V srpnu Marksová uvedla, že by se od ledna mohlo životní minimum zvýšit o 5,8 procenta. Znamenalo by to rovněž, že by více lidí dosáhlo na sociální dávky, protože nárok se odvíjí od násobku životního minima. Z těchto plánů však sešlo a odborům se to nelíbí. "My si myslíme, že je to špatně. Z našeho pohledu je životní minimum velmi nízké," prohlásil Středula.

Odbory proto žádají ministerstvo, aby navrhlo zvýšení životního minima. To by podle Středuly mělo lidem stanovit minimální životní standard na vyšší úroveň. Ministryně však řekla, že prozatím se životní minimum plošně zvyšovat nebude.

S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) se místo toho dohodla na cílené finanční podpoře určitých skupin lidí. "Například na podporu školních obědů pro děti, jejichž rodiče na to nemají, nebo na cílenou podporu seniorů, kteří jsou v hmotné nouzi a už si nemohou přivydělat," řekla. Diskusi však nepovažuje za uzavřenou. "Věřím, že debata bude pokračovat, protože ne všichni lidé, kteří jsou závislí na životním minimu, si to zapříčinili vlastní vinou," doplnila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama