Důchody? Seďte doma a neberte mladým práci, rozjel se komunista

Praha - Současná výše penzí na důstojné stáří nestačí, tvrdí ekonom a zastupitel Náchoda za KSČM Pavel Janeček. Upozorňuje také, že penzistům v důsledku devalvace koruny vytáhla ČNB z peněženky další peníze. A bude hůř.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vyměřený starobní důchod je zpravidla jiný než obvyklé příjmy, ale to neznamená, že důchodci jsou zvláštní skupinou, i když se tak někteří chovají. Průměrný důchod je něco málo přes deset tisíc korun a skutečností je, že manželé s těmito příjmy jsou hodnoceni jako finančně stabilní. To ale platí, jsou-li relativně zdraví, a nemají přehnané nároky, případně mají nějaké ty úspory," tvrdí komunista.

Tato kategorie občanů je podle něj pod tvrdým tlakem "zlatokopů", kteří neustále něco nabízejí, prodávají, pojišťují. Za příslib zázračných léků a procedur jsou pak lidé ohlupováni a často podléhají laciným pobídkám.

"Nejít do práce je zprvu velmi příjemný pocit, ale vše velmi brzo vyprchá a činorodý člověk brzy pocítí rozrušení a nedostatek seberealizace. Když doma vše opraví, uklidí a začíná mít neklid v rukou, tak se pustí do vzpomínání na práci a začínají mu chybět lidi okolo sebe. Je-li vztah se zaměstnavatelem ukončen a není zájem o "pracovníka", tak přicházejí deprese, apatičnost. Mnohdy je vše umocněno vlivem svého okolí. Jsi v důchodu, tak seď doma a neber mladým práci!" zamýšlí se ve svém komentáři Janeček.

"Finančně musí být člověk spokojen s tím, co dostane, a bedlivě sledovat příjmy a výdaje, jelikož každý rozbitý přístroj v domácnosti může být problémem v rodinném rozpočtu a způsobit finanční kolaps. Náklady na léky a zdravotní péči jsou v současné době okolo tisíce korun měsíčně a mohou být v případě onemocnění i vyšší a dosáhnout i dvaceti procent nákladů. Náklady na nájem a provoz bytu jsou přes 60 procent, ale můžou být samozřejmě vyšší. Zůstatek tak leckdy nestačí na ostatní věci a důchodci se dostávají pod tlak exekutorů z důvodů nesplácení půjček, případně ručení v bankách," dodává.

"Penzistům v důsledku devalvace koruny vytáhla ČNB z peněženky další peníze. A to se připravují nové úpravy kurzu koruny na úkor této skupiny občanů. Výrazně se zvětšuje rozdíl mezi platy a důchody. Pro budoucí generace to bude velmi tvrdý oříšek. Rovněž prodlužování pracovního věku nemá nic společného s prodlužováním života, které se nám snaží někteří sociologové namluvit," varuje ekonom.

Domnívá se, že společnost bude muset řešit zkracování pracovního času a více se věnovat tomu, co s nárůstem nezaměstnanosti, která je v současné době v Evropě neúnosná - miliony mladých lidí bez práce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama