V kolika letech do důchodu? Průzkum mezi Čechy zjistil zajímavou věc

Praha - Vzdělání hraje výraznou roli v tom, v kolika letech člověk odchází do důchodu. Čím je vyšší, tím větší motivaci mají lidé zůstat déle v zaměstnání a dál pracovat. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI).

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vzdělání je velmi důležité pro to, jak dlouho jsou lidé ochotni a schopni pracovat. Čím je vzdělání vyšší, tím větší je motivace zůstat v práci," uvedl jeden z autorů Radim Boháček.

"Dnes pracují na jednoho důchodce čtyři ekonomicky aktivní, za 40 let to budou už jen dva. Odrazí se to na důchodovém systému. Na tuto dobu se musíme připravit," uvedla spoluautorka studie Jana Bakalová. Jedním z opatření je právě odsun důchodového věku.

Studie srovnává situaci ve 13 zemích. Podle jejich podobností a typu důchodového systému je dělí do pěti skupin. Severskou tvoří Dánsko, Nizozemsko a Švédsko, jižní Španělsko a Itálie, západní Rakousko, Belgie, Německo a Francie, východní Maďarsko, Polsko, Slovinsko a poslední samostatnou Česko. Autoři využili data z mezinárodní studie SHARE, která pravidelně zkoumá podmínky lidí mezi 50 a 70 lety. Zaměřuje se na vzdělání, příjem, penzi či zdraví.

Podle výsledků se Česko přibližuje západním státům. Na východě zůstává hlavně kvůli dřívějšímu nástupu do penze. Češi a Češky do důchodu odcházejí hlavně proto, že dosáhli důchodového věku. Přitom si v penzi finančně pohorší. Přestat pracovat je navíc nenutí ani zdraví. Podle autorů představuje brzký odchod do důchodu pro společnost zbytečnou ztrátu - lidé mají ještě dost sil, mnoho zkušeností i ekonomický potenciál.

Snahu setrvat na trhu práce ovlivňuje vzdělání. Zatímco na západě má základní školu či vyučení zhruba pětina šedesátníků, v ČR jsou jich více než dvě pětiny. Podobná je situace u žen. Vysokoškolský titul má na západě víc než třetina mužů kolem 65 let, v Česku jen asi 15 procent. Mezi českými ženami je podíl ještě nižší. V západní Evropě pracuje polovina mužů nad 65 let s vysokou školou, v Česku je to asi čtvrtina. V severských a západních státech mají práci více než dvě pětiny vysokoškolaček nad 60 let, v Česku je to asi pětina.

Studie také ukázala, že podíl mužů a žen s chronickými onemocněními je v Česku a na západě srovnatelný. Podobné je to i s podílem lidí, kteří mají určitá omezení. Češi a Češky na tom nejsou hůře ani v mentálním zdraví. Zatímco počet pracujících osob nad 60 let v cizině klesá postupně, v Česku se propadá náhle s oficiálních důchodovým věkem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna podpořila příspěvek 6000 korun pro osamělé rodiče

03.03.2021 20:39 Sněmovna dnes dala šanci návrhu opozičního hnutí STAN na poskytnutí jednorázového příspěvku 6000…

MPSV navrhuje navýšení ošetřovného na 100 procent redukovaného příjmu

02.03.2021 14:07 Ministerstvo práce navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 100 procent…

Vláda schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 procent

01.03.2021 21:56 Aktualizováno Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto…

Maláčová navrhuje nemocenskou 100 procent, nebo na den až 500 korun

01.03.2021 14:50 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje kvůli šíření koronaviru dočasné zvýšení nemocenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama