V kolika letech do důchodu? Průzkum mezi Čechy zjistil zajímavou věc

Praha - Vzdělání hraje výraznou roli v tom, v kolika letech člověk odchází do důchodu. Čím je vyšší, tím větší motivaci mají lidé zůstat déle v zaměstnání a dál pracovat. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE-EI).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

"Vzdělání je velmi důležité pro to, jak dlouho jsou lidé ochotni a schopni pracovat. Čím je vzdělání vyšší, tím větší je motivace zůstat v práci," uvedl jeden z autorů Radim Boháček.

"Dnes pracují na jednoho důchodce čtyři ekonomicky aktivní, za 40 let to budou už jen dva. Odrazí se to na důchodovém systému. Na tuto dobu se musíme připravit," uvedla spoluautorka studie Jana Bakalová. Jedním z opatření je právě odsun důchodového věku.

Studie srovnává situaci ve 13 zemích. Podle jejich podobností a typu důchodového systému je dělí do pěti skupin. Severskou tvoří Dánsko, Nizozemsko a Švédsko, jižní Španělsko a Itálie, západní Rakousko, Belgie, Německo a Francie, východní Maďarsko, Polsko, Slovinsko a poslední samostatnou Česko. Autoři využili data z mezinárodní studie SHARE, která pravidelně zkoumá podmínky lidí mezi 50 a 70 lety. Zaměřuje se na vzdělání, příjem, penzi či zdraví.

Podle výsledků se Česko přibližuje západním státům. Na východě zůstává hlavně kvůli dřívějšímu nástupu do penze. Češi a Češky do důchodu odcházejí hlavně proto, že dosáhli důchodového věku. Přitom si v penzi finančně pohorší. Přestat pracovat je navíc nenutí ani zdraví. Podle autorů představuje brzký odchod do důchodu pro společnost zbytečnou ztrátu - lidé mají ještě dost sil, mnoho zkušeností i ekonomický potenciál.

Snahu setrvat na trhu práce ovlivňuje vzdělání. Zatímco na západě má základní školu či vyučení zhruba pětina šedesátníků, v ČR jsou jich více než dvě pětiny. Podobná je situace u žen. Vysokoškolský titul má na západě víc než třetina mužů kolem 65 let, v Česku jen asi 15 procent. Mezi českými ženami je podíl ještě nižší. V západní Evropě pracuje polovina mužů nad 65 let s vysokou školou, v Česku je to asi čtvrtina. V severských a západních státech mají práci více než dvě pětiny vysokoškolaček nad 60 let, v Česku je to asi pětina.

Studie také ukázala, že podíl mužů a žen s chronickými onemocněními je v Česku a na západě srovnatelný. Podobné je to i s podílem lidí, kteří mají určitá omezení. Češi a Češky na tom nejsou hůře ani v mentálním zdraví. Zatímco počet pracujících osob nad 60 let v cizině klesá postupně, v Česku se propadá náhle s oficiálních důchodovým věkem.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociálka rozesílá dopisy. Češi se dozví, kdy půjdou do důchodu a kolik asi…

16.10.2018 10:02 Asi sto tisíc Čechů, kterým se blíží důchodový věk. dostalo v uplynulých dnech a týdnech do…

Nebude na důchody? Husákovy děti jsou tikající bombou. První návrhy reformy

10.10.2018 16:23 Koaliční strany ANO a ČSSD se dnes dohodly na několika bodech důchodové reformy. Mezi témata patří…

Kolaps systému dávek? Statisíce lidí žijí v obavách, ministerstvo uklidňuje

10.10.2018 13:11 Vyplácení dávek nebude od ledna podle ministerstva práce ohroženo, i když mu na konci roku vyprší…

Češi budou bez dávek? Hrozí výpadek systému, MPSV nemá náhradní řešení

04.10.2018 16:18 Aktualizováno Česku hrozí od ledna potíže s vyplácením sociálních dávek a jejich výpadek kvůli informačním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama