Vláda řeší, jak přidat důchodcům. O kolik si možná přilepší?

Praha - Valorizace důchodů se v příštích letech pravděpodobně opět změní. Teď se penze zvyšují o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Jedním z nových návrhů sociální demokracie je zvyšování všech důchodů o stejnou, pevně danou, částku, nikoli tedy o procenta. Tím by si polepšili hlavně senioři s nízkými příjmy. Podle většiny opozičních stran by to ale bylo nespravedlivé.

Přidejte svůj názor 81 komentářů

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle odborníků na světě neexistuje důchodový systém, který by byl spravedlivý pro všechny. Jenže v bramboračce nejrůznějších reforem, pilířů a připojištění, kterou nám od roku 89 postupně servírují střídající se vlády, se už snad ztratili i sami politici. A hlavně - co strana – to jiný názor! Nejnovější nápad se teď zrodil u sociálních demokratů.

"Těch návrhů je více a jeden z těch návrhů je, aby se v budoucnu přidávalo paušální částku všem," uvedl Martin Potůček, předseda odborné komise pro důchodovou reformu.

Kdybychom se bavili třeba o pětistovce, tak o tu by si přilepšil jak pan Vomáčka, který bere 20 tisíc korun, tak paní Nováková s polovičním důchodem. Smysl této reformy je v rychlejším navyšování nízkých penzí.

Podporu návrhu vyjádřil i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Paušální navýšení důchodů je dílčí, ale významné řešení, na které slyšíme," řekl Dolejš.

Opačný názor však mají ostatní opoziční strany. Ty by rády zůstaly u současného navyšování penzí, tedy o procenta. "Procentuální valorizace důchodů je samozřejmě spravedlivější, než přidání jedné částky, každému stejné. Protože tak samozřejmě nepomáháme těm, kteří se víc snažili a mají vyšší důchod," komentovala návrh ČSSD expertka občanských demokratů Lenka Kohoutová.

"Valorizace důchodů částkou všem stejně by vedla k dalšímu snížení principu zásluhovosti," nesouhlasí s návrhem sociálních demokratů ani místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Valorizaci penzí pro vládu připravuje Odborná komise pro důchodovou reformu. Konečnou podobu chce předložit ještě před koncem roku. Zatím je jasné jen to, že všichni důchodci si ještě letos před vánočními svátky přilepší o 600 korun. Tento jednorázový příspěvek totiž schválila vláda už v červnu.

Loading...
Témata: důchody | důchodci
Vstupte do diskuze (81)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

13. důchody pro české seniory? Ministryně Maláčová promluvila

15.10.2019 23:01 Aktualizováno Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost …

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

08.10.2019 23:11 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama