Vláda řeší, jak přidat důchodcům. O kolik si možná přilepší?

Praha - Valorizace důchodů se v příštích letech pravděpodobně opět změní. Teď se penze zvyšují o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Jedním z nových návrhů sociální demokracie je zvyšování všech důchodů o stejnou, pevně danou, částku, nikoli tedy o procenta. Tím by si polepšili hlavně senioři s nízkými příjmy. Podle většiny opozičních stran by to ale bylo nespravedlivé.

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle odborníků na světě neexistuje důchodový systém, který by byl spravedlivý pro všechny. Jenže v bramboračce nejrůznějších reforem, pilířů a připojištění, kterou nám od roku 89 postupně servírují střídající se vlády, se už snad ztratili i sami politici. A hlavně - co strana – to jiný názor! Nejnovější nápad se teď zrodil u sociálních demokratů.

"Těch návrhů je více a jeden z těch návrhů je, aby se v budoucnu přidávalo paušální částku všem," uvedl Martin Potůček, předseda odborné komise pro důchodovou reformu.

Kdybychom se bavili třeba o pětistovce, tak o tu by si přilepšil jak pan Vomáčka, který bere 20 tisíc korun, tak paní Nováková s polovičním důchodem. Smysl této reformy je v rychlejším navyšování nízkých penzí.

Podporu návrhu vyjádřil i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Paušální navýšení důchodů je dílčí, ale významné řešení, na které slyšíme," řekl Dolejš.

Opačný názor však mají ostatní opoziční strany. Ty by rády zůstaly u současného navyšování penzí, tedy o procenta. "Procentuální valorizace důchodů je samozřejmě spravedlivější, než přidání jedné částky, každému stejné. Protože tak samozřejmě nepomáháme těm, kteří se víc snažili a mají vyšší důchod," komentovala návrh ČSSD expertka občanských demokratů Lenka Kohoutová.

"Valorizace důchodů částkou všem stejně by vedla k dalšímu snížení principu zásluhovosti," nesouhlasí s návrhem sociálních demokratů ani místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Valorizaci penzí pro vládu připravuje Odborná komise pro důchodovou reformu. Konečnou podobu chce předložit ještě před koncem roku. Zatím je jasné jen to, že všichni důchodci si ještě letos před vánočními svátky přilepší o 600 korun. Tento jednorázový příspěvek totiž schválila vláda už v červnu.

Témata: důchody | důchodci
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadstandardní růst důchodů? Riziko pro veřejné finance, návrhy je nutné…

07.08.2020 14:01 Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o…

Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

07.08.2020 08:58 Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě…

Hamáček chce důchodcům přidat 5000 korun

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček chce seniorům přidat nad rámec zákonné valorizace jednorázový…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama