13. důchody pro české seniory? Ministryně Maláčová promluvila

Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a i v Česku politici jednají o tom, jak důchodcům přilepšit. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) promluvila o tom, co si o tomto nápadu myslí.

Přidejte svůj názor 97 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Polské parlamentní volby s velkým náskokem 43,59 procenta hlasů konzervativní koalice vedená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Díky tomu získala v Sejmu většinu, podle státní volební komise získala v Sejmu 235 ze 460 poslaneckých křesel.

PiS vládla v Polsku už v uplynulých čtyřech letech. Díky tomu, že se dobře dařilo tamní ekonomice, mohla vláda například posilovat sociální programy – zavedla například třinácté důchody pro seniory. Letos činil jednorázový příspěvek v přepočtu asi 5300 korun.

O tom, jak pomoci důchodcům, se diskutuje i v České republice. Opozice upozorňuje, že je třeba komplexnější důchodová reforma, protože stávající systém není z dlouhodobého hlediska udržitelný. O problému už opakovaně jednali premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Maláčová sice říká, že všichni senioři mají nárok na důstojný život, cestu ale nevidí v zavedení 13. důchodu jako v sousedním Polsku. „Myslím si, že všem seniorům více pomůže vyšší důchod každý z 12 měsíců roku, než 13. důchod jednou ročně. Budu se tak vždy snažit, aby senioři důstojné důchody dostávali každý měsíc, ne jen jednou ročně,“ uvedla pro Blesk Maláčová, Zároveň ale dodává, že se nebrání žádné diskuzi o opatřeních, které mohou českým seniorům pomoci.

Podobně to vidí třeba i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Občanští demokraté sice s konzervativci z PiS spolupracují v rámci jedné frakce v europarlamentu a k vítězství ve volbách už straně gratulovali, přesto ale dodávají, že Češi by neměli kopírovat Poláky.

Skopeček poukazuje na to, že v některých věcech, například v ekonomické oblasti, se ODS od PiS liší. „Rok má 12 měsíců, čili 13. důchod je podle mého názorů nonsens. Ale všichni asi chápeme smysl a to je zvyšovat životní úroveň našich seniorů. To je určitě téma, které je správné. To nemusí být o 13. důchodu, to může být i o důchodech, které jsou vypláceny v normálních dvanáctiměsíčních periodách,“ vysvětluje poslanec.

Průměrný důchod v Česku v červnu činil 13 426 korun. Vláda schválila, že od ledna se zvýší o 900 korun měsíčně. Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl polepšit aspoň o 371 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (97)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV přesune část peněz z hmotné nouze na příspěvek na péči

10.11.2019 10:14 Ministerstvo práce chystá přesuny ve svém letošním rozpočtu. Část sumy na dávky v hmotné nouzi chce…

Výdaje na dávky v nouzi jsou nejnižší za 7 let

09.11.2019 10:36 Výdaje na dávky pro lidi v nouzi letos dál výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních sedm let.…

Maláčová zdržuje, tvrdí opozice. O zvýšení rodičovské se stále nerozhodlo

01.11.2019 11:15 Aktualizováno Sněmovna dnes nestihla rozhodnout o zvýšení rodičovského příspěvku. Ministryně práce a sociálních…

Nárok na byt se bude nově vztahovat k průměrné mzdě

31.10.2019 11:14 Nárok na dostupný nebo sociální byt se bude určovat podle průměrné mzdy, nikoliv životního minima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama