Důchodci do práce? Poslanci něco chystají

Praha - Podvýbor pro sociálně pojistné systémy a důchodovou reformu minulý týden diskutoval o problematice odchodů z aktivního pracovního života do penze. Na webu strany na to upozornila poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Poslanci se podle ní seznámili se závěry analýz centra IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI, projektu Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky.

"Podvýbor v rámci přípravy na důchodovou reformu věnuje dlouhodobou pozornost studiím, analýzám a statistickým výhledům v souvislosti s demografickým vývojem společnosti," uvedla.

"Česká populace stárne. Rodí se méně dětí, přitom narůstá dlouhověkost související se zlepšováním zdravotní péče a rostoucí kvalitou sociální péče. Ale i tím, že se o sebe lépe staráme, spousta lidí dnes dbá na zdravý životní styl," dodala Kailová, předsedkyně Podvýboru pro pojistné systémy a důchodovou reformu.

Zatímco v roce 2012 tvořil podíl osob starších 65 let v populaci 16,2%, podle prognóz bude v roce 2050 tvořit třetinu všech obyvatel. V souvislosti s tím se hovoří o zaměstnanosti starších pracovníků.

"Podporuji, aby se změnil pohled společnosti na tyto lidi. Mají nejvíc pracovních zkušeností a jak vyplývá z dat analýzy, poukazování na to, že mají klesající produktivitu práce, horší zdravotní stav a že v podstatě berou práci mladým, to jsou jen mýty," uvedla Kailová.

Loading...
Témata: důchodci
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

08.10.2019 23:11 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému…

Důchodci jako žebráci, zaplatí jídlo a nic jim nezbude? Politici bouchli…

07.10.2019 23:13 Aktualizováno Na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky se konala konference Senioři a lidská práva.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama