Sněmovna řeší zvyšování penzí. ČSSD má tento plán

Praha – Poslanecká sněmovna se zabývá otázkou valorizací starobních penzí. Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 korun. Zákonodárci proto přidali důchodcům jednorázově pro tento rok 1200 korun navíc. Teď se zabývají otázkou, jak lépe nastavit systém.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda by měl mít pravomoc zvyšovat důchody o procentní bod víc, než uvádí vládní penzijní novela. V jejím dnešním druhém sněmovním čtení to navrhli poslanci koaliční ČSSD. Kabinet by na jejím základě dostal možnost zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký.

Tato mimořádná valorizace by mohla činit nejvýše 1,7 procenta. Sociální demokraté chtějí hranici posunout na 2,7 procenta. „Vládní návrh by podle ekonomických ukazatelů neumožňoval příští rok valorizaci ani o 200 korun," uvedl předseda klubu ČSSD Roman Sklenák, podle kterého se mluví o 300 korunách.

Zvýšení penzí o 1,7 procenta by si podle autorů návrhu vyžádalo ročně další výdaje ve výši 0,3 procenta hrubého domácího produktu. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu.

Jiný způsob valorizace starobních penzí chce prosadit opoziční ODS. Občanští demokraté navrhli zvýšit základní výměru důchodu z nynějších devíti procent na 9,5 procenta, nebo na deset procent. Letos činí podle zdůvodnění 2440 korun, pokud by platil požadavek ODS, byla by 2570 nebo 2710 korun. Vydělali by na tom hlavně lidé s nižšími penzemi, uvedli autoři Vladislav Vilímec a Adolf Beznoska.

Poslanci ODS také navrhují, aby se důchody meziročně valorizovaly nejméně o 1,2 procenta. Vláda by současně dostala právo zvýšit penze až o 1,8 procenta v případě, že by se takové valorizace nedosáhlo zákonným rámcem. Musela by si ale vyžádat souhlas sněmovního rozpočtového výboru.

Loading...
Témata: důchody | ČSSD | důchodci
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

03.08.2019 11:36 Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama