Dávky na bydlení by stát měl posílat rovnou do fondu oprav, navrhuje Dienstbier

Praha – Ministr pro lidská práva Jiří Dienrstbier přichází s nápadem na změnu vyplácení dávek na bydlení. Podle něj by měl stát tyto peníze v budoucnu posílat ne majitelů a pronajímatelům bytů, ale přímo do fondu oprav a na úhradu nákladů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

Tato změna by měla zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Dienstbier uvedl, že často chudí nájemníci za bydlení s pomocí státu majitelům platí, ti už ale peníze nepošlou společenství vlastníků či bytovému družstvu.

„Dluh narůstá i několik let. Vytváří to výbušnou a velmi nevýhodnou směs jak pro stát, který zbytečně vyplácí peníze, tak pro ubytované. Na ně padá hněv," vysvětluje minist. Úřad práce by proto podle něj měl mít možnost platit přímo společenství či družstvu, aby vypadl mezičlánek a byla jistota, že dávky nebudou zneužívány.

Varoval také, že chybí možnost vyúčtování záloh a vrácení přeplatku dávek zpět do státního rozpočtu. Proti nadhodnocenému nájemnému by pomohly cenové mapy s obvyklými částkami, jimiž by se úřady práce při vyplácení doplatků na bydlení řídily.

Úřady nyní vždy neposkytují dávky přímo příjemcům, ale posílají je rovnou právě majitelům. „Mechanismus řešení nebude jednoduché nalézt, ale musíme se pokusit. Je nepřijatelné a nemorální, aby majitel neplatil," podotkla Dienstbierova náměstkyně Martina Štěpánková.

Mezi další opatření ke zlepšení situace v domech by mělo přispět také stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají podle Dienstbiera přelidněné.
Ve vyloučených lokalitách pak prý představuje problém i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit i bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po sametu přišel cenový šok. Jak se za 30 let změnily platy a důchody?

23.08.2019 09:42 Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s…

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama