Marksová má předložit zákon o sociálním bydlení a zálohovém výživném

Praha - Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) by měla v roce 2017 předložit zákon o sociálním bydlení a také normu o zálohovém výživném.

Přidejte svůj názor

Michaela Marksová /ČSSD/, ministryně práce a sociálních věcí

Prosazovat chce i model výraznější valorizace penzí. Do podzimních voleb připraví návrh na zvýšení minimální mzdy pro další rok. Čeká ji také prosazování otcovské dovolené či kratší rodičovské s vyšším příspěvkem.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem shrnul deset hlavních úkolů vlády do voleb. Polovina z nich připadá ministerstvu práce a jeho šéfce, nebo se na nich podílejí. Předseda vlády zmínil zákon o sociálním bydlení, normu o zálohovém výživném, zvednutí nemocenské dlouhodobě nemocným, návrh na růst minimální mzdy od ledna 2018 a také návrh na zvýšení platů ve veřejném sektoru.

Zákon o sociálním bydlení měl podle původních plánů platit už od ledna 2017. Přípravy ale nabraly zpoždění, na podobě normy nepanuje shoda ani v koalici. Zástupci organizací na pomoc lidem v tísni i některých měst, akademici a někteří politici se obávají, že se složitý zákon už nepodaří do voleb přijmout. Panují ale i obavy z toho, že ministerstvo práce nakonec předloží okleštěnou normu, aby se stihla projednat a prosadit.

Marksová zatím v koalici dvakrát neuspěla s návrhem na zálohové výživné. Chystá se ho předložit znovu. Vládní strany ve své koaliční dohodě uvedly, že prosadí zákonnou úpravu o zálohovaném výživném, které by za neplatiče alimentů poskytoval stát. Hnutí ANO vyplácení "další dávky" od státu odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovský příspěvek naštval Čechy: Za všechno může Hamáček, byl to jeho…

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Navyšování rodičovského příspěvku zvedlo vlnu kritické pozornosti. Možnost sáhnout si až na 80 tis.…

Neschopná Maláčová, zmatky, veletoče vlády. Poslanci se posmívají vládě…

21.03.2019 15:11 Absurdní situace, kterou vláda připravila s navyšováním rodičovských příspěvků, vyprovokovala…

Srovnání penzí žen a mužů? Důchodová komise bude o návrzích jednat v pátek

21.03.2019 09:19 Možnostmi dorovnání nižších penzí žen do penzí mužů by se měla v pátek zabývat nová komise pro…

Češi se sesypali na Maláčovou. Hodila rodiče přes palubu?

20.03.2019 14:19 Debaty o tom, koho se bude týkat zvýšení rodičovského příspěvku na celkovou čásku 300 000 Kč,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama