Z přebytku rozpočtu má být rezerva na valorizaci penzí, žádá ČSSD

Praha - Včera večer zasedná koaliční rada. ČSSD trvá na návrhu posílení důchodového účtu 60 miliardami korun z přebytku loňského rozpočtu. Celkem by tak na speciálním penzijním účtu vznikla na valorizaci penzí rezerva 84 miliard korun.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministr financí Andrej Babiš po jednání řekl, že s rozhodnutím počká do 30. dubna, do kdy má vláda návrh na použití přebytku předložit Sněmovně.

Koaliční jednání podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukázalo, že návrh sociální demokracie "jde správným směrem". "Trváme na tom, aby se vytvořila rezerva na valorizaci penzí," uvedl. V době, kdy se zemi hospodářsky daří, by podle něj měla vláda napravit chování kabinetů z 90. let, kdy byly peníze na důchody používány i k jiným účelům.

Babiš v pondělí řekl, že představy hnutí ANO a ČSSD jdou stejným směrem, jen o nich jinak hovoří. Výhrady má ministr financí k návrhům KDU-ČSL, která chce posílit investice.

ČSSD chce do voleb ve vládě také prosadit zvýšení přídavků na děti či otcovskou dovolenou. Soustředit se bude i na seniory, zaměstnance nebo bezpečnost. "Máme možnost prosadit změny, které budou znamenat konkrétní zlepšení," uvedl Sobotka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama