Důchody se mají valorizovat víc než dosud. Nastane chaos, varuje poslankyně

Praha - Sociální výbor Sněmovny doporučil schválit vládní návrh ČSSD, aby se důchody místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen zvyšovaly o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři.

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Úprava, jak ji navrhla už dřív důchodová komise, by se mohla dostat do důchodové novely o stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let.

"Chceme, aby životní úroveň důchodců rostla. Důstojný život seniorů je pro nás prioritou," řekl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, který pozměňovací návrh o vyšším růstu penzí prosadil.

Naopak Jana Pastuchová (ANO) úpravu označila za chaotickou a nekoncepční nahodilost, když by se jednalo už o třetí změnu výpočtu valorizace penzí v tomto volebním období. "Koaliční rada se na návrhu neshodla," poznamenala. Kritici úpravy poukazovali i na náklady, které by nesl státní rozpočet.

Od lednové splátky roku 2017 se zvýší všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před 1. 1. 2017. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat. O výši valorizace rozhodla vláda nařízením č. 325/2016 Sb., na základě kterého se základní výměra důchodu zvýší o 110 Kč, procentní výměra důchodu vzroste o 2,2 %.

Psali jsme:  

„Všichni klienti, kterým ČSSZ vyplácí důchod, obdrží písemné oznámení o jeho zvýšení. Všem příjemcům důchodu, bez ohledu na to, zda je jim důchod vyplácen v hotovosti prostřednictvím České pošty nebo bezhotovostně na účet, zašle ČSSZ oznámení běžnou listovní zásilkou na jejich adresu evidovanou v ČSSZ,“ sdělil ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková soudí, že předloha lidem žádnou jistotu nepřinese. Novela totiž obsahuje pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let. "Hranice se bude přehodnocovat s dostatečným předstihem," oponoval Chalánkové Sklenák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama