V Česku musí být garantován minimální důchod, žádá Babiš. Odbory nesouhlasí

Praha - Česko musí mít podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) garantovaný minimální důchod. Uvedl to dnes v Praze na sjezdu Rady seniorů ČR. Novinářům pak řekl, že minimální penze bude jedním z předvolebních témat jeho hnutí. Proti zavedení minimální penze se staví odbory. Nesouhlasí s ním ani někteří politici, a to třeba šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Propočty k případnému minimálnímu důchodu zveřejnila už dřív i důchodová komise.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Důchody jsou nízké. Musíme mít minimální důchod," uvedl Babiš. Podrobnosti o tom, jak by nejnižší garantovaná penze v Česku měla vypadat, nechtěl sdělit. Jeho hnutí je prý představí v předvolební kampani.

Důchodová komise před dvěma lety shromažďovala návrhy k důchodovému systému. Jedním z nich bylo zavedení minimální penze jako ochrany před pádem do chudoby. Ta hrozí v Česku osmi procentům lidí nad 65 let. Podle dřívějších představ komise by minimální důchod mohl činit 8500 korun. Pokud by lidé měli penzi nižší, do této částky by se jim doplácela. Ročně by to stálo z rozpočtu zhruba o 4,7 miliardy navíc. Pokud by se dorovnávala penze do 8000 korun, vyžádalo by si to 3,8 miliardy navíc. Naopak dorovnání do 9000 korun by zvedlo výdaje o 6,2 miliardy.

Proti zavedení minimálních penzí se staví odbory. "Dostávali by je ti, co neplatili, nebyli solidární s rodiči a prarodiči. Nevidím důvod, proč by s nimi měli být solidární ostatní a měli by jim garantovat vyšší důchod," řekl na sjezdu předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Do výše důchodu se promítá odpracovaná doba i výše výdělků. Nejnižší penze mají ti, kteří do systému odvedli nejmenší částky. Odboráři dlouhodobě kritizují to, že živnostníci odvádějí méně než zaměstnanci.

Před zavedením minimálního důchodu varoval i šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj by nezbyly peníze na dostatečné zvyšování penzí pro ostatní seniory, výdaje na minimální penzi by prostředky odčerpávaly.

Změny u nejnižších penzí plánovalo před dvěma lety i ministerstvo práce. Podle tehdejšího záměru měli senioři a seniorky dostávat důchod minimálně ve výši životního minima. To pro jednotlivce činí teď 3410 korun. Pokud lidé splní podmínky pro získání důchodu, pobírají minimálně 2400 korun.

Babiš na sjezdu seniorům a seniorkám řekl, že za dobu nynější vlády penze vzrostla v průměru o 1153 korun a valorizace vyšly na 56 miliard. Příští vláda by se podle Babiše měla zajímat o to, kde si důchodci přejí vlastně žít. V Česku to prý dosud nikdo nezmapoval, stavějí se tak domovy pro seniory. "To je na vás, kdo ve vládě se bude starat o seniory, jestli ti, kteří tu mluví desítky let a žijí z našich daní, nebo ti, kteří se o sebe postarali a možná chtěli udělat i něco pro jiné," řekl seniorům a seniorkám na sjezdu Babiš.

Slova šéfa ANO o zvyšování penzí i dalších prosazených kroků ve prospěch seniorů pobouřila ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD). "Nechtěla bych dělat ze shromáždění místo pro předvolební kampaň. Přijde mi to ale nefér, padlo tu něco, co bych neváhala označit za lež," řekla ministryně. Podle ní její resort s Babišovým ministerstvem financí musí vždy bojovat o peníze na každé opatření.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

18.08.2019 10:58 Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

03.08.2019 11:36 Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama