Důchodci se konečně dočkají peněz? Ministr jednal se Zemanem, má nový plán

Lány (Kladensko) - Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) plánuje přes prázdniny připravit balíčky na podporu seniorů a rodin.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Opatření se nemají týkat zvýšení penzí a rodičovské, ale hlavně bydlení, péče o děti či dávek. Krčál dnes své plány nastínil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Zaměřit se chce i na personální stabilizaci resortu.

"Prosazovat bych chtěl seniorskou politiku a rodinnou, ale ne v tom pravém slova smyslu jako zvyšování důchodů a rodičovský příspěvek. Chtěl bych připravit přes prázdniny balíčky, kde by bylo bydlení, mateřské školy i ty záležitosti se změnami systému dávek," uvedl kandidát na ministra. Podporu by podle něj měly mít i sociální služby a řešit by se měla pravidla péče na sociálním a zdravotním pomezí.

Krčál má ve funkci vystřídat Jaroslavu Němcovou z ANO. Ministerstvo pod jejím vedením připravilo důchodovou novelu, která mění poměr složení penze. Posiluje pevnou část důchodu na úkor zásluhové procentní výměry. Díky tomu by si měli přilepšit lidé s nízkou penzí, naopak pomaleji než dosud se bude přidávat seniorům a seniorkám s vyšším, ale i středním důchodem. Penze se tak ještě víc budou nivelizovat.

Krčál řekl, že o podobě důchodové reformy zatím představu nemá. Zmínil programové prohlášení vlády, v němž se píše o oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu. "Diskutovali jsme o tom s prezidentem. Sám říkal, že reforma jen s oddělením účtu se mu zdá jako bezcenná, je to třeba řešit komplexně," uvedl Krčál. Řešení by měla podle něj navrhnout nová důchodová komise, o níž je zmínka ve vládním programu.

Samostatný důchodový účet nyní neexistuje a je součástí rozpočtu. Kolik se na penze vydá, je z něj ale vidět už nyní. Systém se loni po letech dostal do mírného přebytku. Dlouhodobě byl v dluzích, příjmy byly totiž nižší než výdaje. Za nynějším zlepšením jsou vysoká zaměstnanost a vyšší odvody z rostoucích mezd. Po přijetí důchodové novely by se měla soustava podle očekávání zas dostat do deficitu.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody v roce 2019 přehledně: Co vše se změní a kdo si nejvíc polepší?

09.11.2018 22:17 Aktualizováno Od ledna 2019 dostanou všichni Češi, kteří pobírají nějakou formu důchodu, více peněz. O tisíc…

Sociálně vyloučení míří do běžných bytů. Úřady práce poskytly 1160…

03.11.2018 10:40 Úřady práce poskytly od roku 2016 zhruba 1160 mimořádných dávek, díky nimž mohli lidé z ubytoven či…

Simulanti! U Jílkové se hystericky hádali odboráři s odpůrci karenční lhůty

26.10.2018 00:54 Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešily práva zaměstnanců na nemocenskou.…

Návrh ODS na odebírání dávek má šanci? Vláda je neutrální, Maláčová…

24.10.2018 08:55 K návrhu opoziční ODS na odebírání dávek v hmotné nouzi na čtvrt roku za tři závažné přestupky se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama