O kolik porostou důchody? Ne každého novela potěší, rozhodne se už za týden

Praha - Poslanci budou za týden jednat o důchodové novele, podle ní by měly penze od ledna růst zhruba o 4,8 procenta. Přilepšit by si měli lidé s nízkým důchodem, oslabí se ale zásluhovost a také se zpomalí růst pozůstalostních penzí seniorům a invalidům.

Přidejte svůj názor 123 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie

Zvýšení by mělo v průměru činit 608 korun a k tomu by měli všichni důchodci ještě dostat 300 Kč měsíčně. Norma ještě přidává lidem nad 85 let 1000 korun. Podle nynějšího zákona by se penze zřejmě zvedly v průměru o 594 korun. 

Předlohu Sněmovně vrátil se změnami Senát. Navrhl, aby tisícikorunu navíc začali dostávat senioři a seniorky po 25 letech v důchodu. Podle plánů by měla vládní novela platit už od září, musí ji ale nejdřív schválit Sněmovna a podepsat prezident. Dolní komora o ní má jednat 22. srpna. Kromě ANO, ČSSD a komunistů ji chtějí podpořit i Piráti.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je stejná pro všechny a činí letos 2700 Kč. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo devíti procent. Od ledna by se tak mohla podle plánů vlády zvýšit o 300 korun. V procentní výměře se odráží výše výdělků a odpracovaných let, tedy zásluhovost. Ta by se měla naopak oslabit.

Podle zákonných pravidel, která novela nemění, se důchody v Česku zvedají vždy od ledna. Upravují se o růst cen za období od července minulého roku do letošního června a polovinu růstu reálných mezd za minulý kalendářní rok. Podle Českého statistického úřadu se výdělky loni reálně zvýšily o 4,4 procenta a ceny meziročně rostly o 2,6 procenta. Valorizace by tedy měla činit 4,8 procenta. Průměrná mzda loni dosáhla 29.500 korun a průměrná penze v červnu činila 12.369 korun.

Projednávaná novela zákonné ukazatele - a tedy pevně dané proměnné pro výpočet - pro příští rok dočasně mění přechodným ustanovením. Při stanovení navýšení a rozdělení peněz do pevné a zásluhové části se má v rovnici jednorázově základní výměra snížit o 300 korun a průměrný starobní důchod se má naopak o 300 korun zvednout. Valorizace by pak činila v průměru 608 korun. Průměrně 300 korun by posílilo pevnou část a 308 korun by putovalo do procentní části. Všechny důchody by se tak zvýšily o 600 korun, na zásluhovou část by zůstalo v průměru 308 korun.

Vstupte do diskuze (123)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plán resortu práce na reformu penzí posuzuje ANO

19.09.2018 18:39 Praha - Ministerstvo práce pod vedením ČSSD dokončilo návrh postupu příprav důchodové reformy. O…

Za tři přestupky odebrání dávek. ODS chce přitvrdit vůči nepřizpůsobivým

19.09.2018 16:14 Praha - Odebrání dávek hmotné nouze na čtvrt roku za tři závažné přestupky se chystá navrhnout…

Důchodci si výrazně polepší. Vláda schválila nejvyšší růst penzí v historii

19.09.2018 10:36 Aktualizováno Praha - Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší asi o 900 korun měsíčně. Pevná část penze, která…

Počet sirotčích důchodů klesá, důvod je záhadou. Kdo má nárok? Pravidla se…

17.09.2018 18:13 Praha - V Česku každoročně ubývá dětí a mladých lidí, kteří dostávají sirotčí důchod. Zatímco před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama