Důchody porostou, Zeman novelu podepsal. Kdo si nejvíc polepší?

Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, podle které vzrostou od ledna penze. Důchody se zvednout v průměru o 600 korun. Vláda chce kvůli změně složení penze všem důchodcům přidat dalších 300 korun. Lidem nad 85 let stát navíc přidá 1000 korun měsíčně.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Tento krok by měl příští rok vyjít zhruba na 11 miliard korun, zákonná valorizace pak asi na 24 miliard. Penze se valorizují podle poloviny růstu reálných mezd a podle růstu cen, což novela nemění.

Důchod se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný, v zásluhové procentní výměře se odrážejí odpracované roky a výše výdělků a odvodů. Podle novely bude pevná část penze odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo dosavadních devíti procent. Podíl zásluhové části se tak o něco zmenší. Roli to bude hrát při budoucích valorizacích. Polepší si lidé s nižší penzí, ostatním porostou důchody o něco pomaleji než dosud. V příštím roce se opatření díky přechodnému ustanovení neprojeví.

Přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví podle nových pravidel v září. Zvýšení části důchodů o tisíc korun měsíčně předloha přímo stanovuje k lednu příštího roku. Týkat se to má zhruba 200.000 seniorů. Náklady tohoto růstu se pro příští rok odhadují na 2,4 miliardy korun.

Podle autorů vládního návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci. Dosud se lidem zvyšuje důchod, když je jim 100 let. Zvedá se o 2000 korun.

Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plán resortu práce na reformu penzí posuzuje ANO

19.09.2018 18:39 Praha - Ministerstvo práce pod vedením ČSSD dokončilo návrh postupu příprav důchodové reformy. O…

Za tři přestupky odebrání dávek. ODS chce přitvrdit vůči nepřizpůsobivým

19.09.2018 16:14 Praha - Odebrání dávek hmotné nouze na čtvrt roku za tři závažné přestupky se chystá navrhnout…

Důchodci si výrazně polepší. Vláda schválila nejvyšší růst penzí v historii

19.09.2018 10:36 Aktualizováno Praha - Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší asi o 900 korun měsíčně. Pevná část penze, která…

Počet sirotčích důchodů klesá, důvod je záhadou. Kdo má nárok? Pravidla se…

17.09.2018 18:13 Praha - V Česku každoročně ubývá dětí a mladých lidí, kteří dostávají sirotčí důchod. Zatímco před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama