Místo poukázek opět peníze? Poslanci zákon schválili, přidali několik výjimek

Praha - Některé skupiny chudších lidí už zřejmě nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Sněmovna dnes schválila s úpravami předlohu poslanců ANO, která změnu předpokládá. Sociální demokraté a lidovci neprosadili pozměňovací návrhy, které by vedly k úplnému zrušení povinného vyplácení části dávek v hmotné nouzi v poukázkách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Úpravy ČSSD a KDU-ČSL, které by znamenaly návrat k předchozímu řešení, dolní komora neschválila navzdory kladnému postoji ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). "Většina příjemců dávky nezneužívá. Pokud se najdou osoby, které chtějí peníze propít nebo prosázet v automatech, zasáhl by úřad práce a vyplatil by část dávky v poukázkách," uvedla.

Předchozí řešení spočívalo právě v tom, že lidé dostávali příspěvek v penězích a o výplatě jeho části v poukázkách rozhodoval v jednotlivých případech úřad práce. Podle zpravodajky Hany Aulické Jírovcové (KSČM) ale tento nástroj nebyl účinný. "Úřad práce musel doložit, že příjemce dávku zneužívá," podotkla. Rovněž hlavní autorka nynější novely Jana Pastuchová (ANO) řekla, že prokazování zneužívání příspěvku na živobytí je velmi složité a nevyužívalo se.

"Povinná aplikace poukázek nesnížila zneužívání dávky, ztrpčila život mnoha skupinám lidí," hájil návrat k předchozímu stavu Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Poslanec ČSSD Roman Sklenák už ve středu zdůraznil, že příjemci příspěvku jsou ti nejchudší lidé, kteří nevlastní žádný majetek. "Musejí nakupovat to nejlevnější, co je," uvedl.

Povinné poukázky přinesly řadu problémů

Úřad práce musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Autoři nynější novely ale tvrdí, že se ukázalo, že povinné poukázky zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy. Pokud předlohu schválí také Senát a podepíše prezident, plně peněžitá dávka by se vrátila lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb. Výjimku by dále měli lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidé s omezenou svéprávností. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech "hodných zvláštního zřetele".

Sněmovna podpořila poslanecké pozměňovací návrhy, které výčet rozšířily například o lidi s těžkým a nejtěžším zdravotním postižením, invalidy ve třetím stupni a seniory starší 70 let. Výhradně v hotovosti by se měly vyplácet také částky na živobytí zvýšené kvůli dietnímu stravování.

Novelu mířící obdobným směrem podala i skupina poslanců čtveřice klubů v čele s Kaňkovským. Sněmovna ve středu předlohu z programu nynější schůze na jeho návrh vyřadila kvůli možné kolizi obou novel. Kaňkovský nevyloučil, že předkladatelé ji z dolní komory nakonec úplně stáhnou. V Senátu budou prosazovat další úpravy novely poslanců ANO.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plán resortu práce na reformu penzí posuzuje ANO

19.09.2018 18:39 Praha - Ministerstvo práce pod vedením ČSSD dokončilo návrh postupu příprav důchodové reformy. O…

Za tři přestupky odebrání dávek. ODS chce přitvrdit vůči nepřizpůsobivým

19.09.2018 16:14 Praha - Odebrání dávek hmotné nouze na čtvrt roku za tři závažné přestupky se chystá navrhnout…

Důchodci si výrazně polepší. Vláda schválila nejvyšší růst penzí v historii

19.09.2018 10:36 Aktualizováno Praha - Průměrný starobní důchod se od ledna zvýší asi o 900 korun měsíčně. Pevná část penze, která…

Počet sirotčích důchodů klesá, důvod je záhadou. Kdo má nárok? Pravidla se…

17.09.2018 18:13 Praha - V Česku každoročně ubývá dětí a mladých lidí, kteří dostávají sirotčí důchod. Zatímco před…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama