Proč zvýšení minimální mzdy není peklo? Z platu by měli lidé žít. Ne živořit!

Komentář Petra Šulky – Dnes vláda rozhodla o zvýšení minimální mzdy na 13 350 korun. Je to vzrůst o plných 1150 a je největším nárůstem v dějinách minimální mzdy. Odbory a zaměstnanci jásají. Zaměstnavatelé žehrají. Neměli by!

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie

Jednou z výkladních skříní vyspělosti ekonomiky, je vedle produktů průmyslu i výše mezd, kterou zajišťuje lidem v ní pracující. A řekněme si pravdu, v tomto směru na tom nejsme vůbec dobře. Zatímco podle statistik dosahují naši zaměstnanci 70 % výkonu Německa, jejich mzdy jsou na úrovni 30 % německých mezd. A to i přesto, že si mnozí investoři libují v tom, že jsou Češi vzdělaní, pracovití a odborníci v oboru.

Pokud tedy nejsou zaměstnavatelé ochotni přidat lidem u nich pracujícím, musí zasáhnout stát. Dobře zaplacení, a tudíž i spokojenější zaměstnanci, jsou totiž i v jejich zájmu. V první řadě se rozumná vláda snaží udržet sociální smír. Nespokojení lidé totiž mají větší tendenci volit extrémisty a chodit do ulic. Ptají se: „K čemu je nám růst HDP a ekonomických ukazatelů, když z toho nic nemáme?“

Babiš se evidentně poučil z osudu českých pravicových vlád, které se tak dlouho bránily zvyšování minimálních mezd a platů státních zaměstnanců, že je to spolu s jejich kauzami poslalo až na práh existence. Navíc současnou ekonomiku táhne spotřeba. Sice je to představa pro mnohé zvrhlá, ale pokud lidé více utratí pomůže to i státnímu rozpočtu.  

Zvyšování minimální mzdy je důležitý pro sociální systém. Ulehčí mu na výdajích. Oficiálně u nás minimálně mzdu pobírá 150 000 lidí. Ale je zde odporný a ostudný termín pro každou společnost – pracující chudoba. To jsou lidé, kteří se v příjmech přibližují minimální mzdě, ale s platem prostě celý měsíc nepřežijí. Pokud jdou na pracovní úřad a požádají o sociální dávky, dostanou je. Kolik takových lidí u nás je? Až jeden milion! Čím více lidí se dostane z této nelichotivé kategorie, ve které lidi nežijí, ale přežívají, tím lépe nejen pro ně ale i stát a i zaměstnavatele.

I když je samozřejmě povinnosti zaměstnavatelů žehrat na toto rozhodnutí, nejde zvyšování minimální mzdy ani proti jejich zájmům. Ano, bude to pro ně znamenat více nákladů a budou muset zvýšit platy i lidem s vyššími příjmy. V současné době je to ovšem více než žádoucí. Ekonomika se dostala do situace v kapitalismu naprosto nestandardní. Je více volných pracovních míst než zájemců o ně. Pokud si chtějí udržet kvalitní pracovníky, neexistuje jiná možnost než lidem přidat a udržet si je.

Pokusy o náhradu českých pracovníků hromadným náborem pracovních sil v zahraničí totiž zatím naprosto selhaly. Pracovníci z Rumunska, Polska nebo zemí Balkánu v Plzni, Rychnově nad Kněžnou nebo Libáni spíše, než aby pracovali, dělají problémy. A mnoho firem se pokorně vrací k dražší ale daleko více kvalitní české pracovní síle. Její kvalitu si navíc uvědomili i náboráři z Německa a Rakouska a českém rybníčku čím dál častěji loví. Jak jinak než platy a benefity s nimi mohou tuzemští zaměstnavatelé bojovat?

Překvapivě to přináší další veliký bonus zaměstnavatelům. Už Baťa věděl, že spokojení zaměstnanci se nebouří a nestávkují. Vyšší minimální mzda fakticky oslabuje radikálnost odborů. Nemusí se obávat radikálních požadavků odborů, ani toho, že se do jejich čela dostane někdo ostřejší a tvrdší, než je jejich současný předseda Josef Středula, který by dokázal zradikalizovat a vzbouřit širokou masu zaměstnanců.  

Na druhou stranu by vláda pomalu měla začít uvažovat o tom, jak zaměstnavatelům zvyšování minimální mzdy osladit. V první řadě se samozřejmě nabízí snížení povinných obvodů na zaměstnance. Bohužel ve zdanění práce je ČR jedním z přeborníků v rámci celé Evropské unie. Zároveň by to bylo i dobré preventivní opatření pro případ krize. Levnější práce by v ČR mohla udržet investory a pracovní místa, která by jinak byla zrušena.

Minimální mzda a její zvyšování není zlo. Je to nutnost. Bohužel jsou u nás stále zaměstnavatelé, kteří by rádi od zaměstnanců vybírali vstupné za přístup na pracoviště. Pokud jsou u nás lidé, kteří i přesto, že pracují osm hodin denně pět dní v týdnů, nežijí a jen přežívají, je u nás něco špatně. Pokud to neřeší zaměstnavatelé, musí se zapojit stát a odbory. I přes odpor firem. Ve výsledku, i přes reptání, jsou to i zaměstnavatelé, kteří mají z vyšší minimální mzdy prospěch.  Už jen vyšší kupní síla obyvatel a vyšší obrat mnoha podnikatelům náklady na vyšší minimální mzdu mnohonásobně vynahradí.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Z třetího pilíře důchodů letos uteklo 17 tisíc lidí. Připojištění…

02.12.2018 10:38 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Vyplácení dávek zachráněno. MPSV prodloužilo smlouvu s firmou OKsystem

29.11.2018 15:21 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes prodloužilo smlouvu na informační systém pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama