Velká revize důchodů? Vznikne nová komise, má připravit zásadní změny

V Česku by mohla vzniknout nová důchodová komise, v níž by zasedali politici sněmovních stran, experti, akademici i zástupci seniorských a neziskových organizací. Projednávat by měli návrhy jednotlivých změn důchodového systému. Dohodly se na tom dnes koaliční strany. Novinářům to po jednání řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Návrh na vznik komise brzy pošle k připomínkám.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie

"Komise by měla fungovat tím principem, že vždy navrhneme k nějakému tématu různé scénáře řešení a budeme o nich diskutovat," řekla Maláčová.

Vytvoření důchodové komise, která by pracovala na návrhu reformních změn systému penzí, slíbily v programovém prohlášení obě Babišovy vlády. Přípravy reformy se ale za poslední rok od loňských sněmovních voleb kupředu neposunuly. Komise zástupců parlamentních stran a expertů fungovala i v minulém volebním období, reformu nenavrhla. Sestavila ale seznam otázek, jimž by politici měli věnovat pozornost.

Z vyjádření ministryně práce vyplývá, že ani navrhovaný nový tým nejspíš ucelenou reformu připravovat nebude a bude jednat o jednotlivých úpravách nynější soustavy. "Důchodová reforma je velké slovo, které tu máme 25 let. Musíme nejdřív udělat revizi (nynějších penzí)," řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle něj by se komise měla nejdřív zaměřit na řešení nízkých důchodů žen a na možný dřívější odchod do penze u lidí v náročných profesích. Na těchto dvou tématech se už dřív koaliční strany shodly. Babiš dodal, že by Maláčová měla tyto návrhy předložit začátkem příštího roku.

Podle expertů a některých politiků tato dvě vybraná témata důchodovou reformu ale nepředstavují a vláda by měla hledat řešení k zajištění udržitelnosti penzí. Měla by se zajímat o to, jak bude systém vypadat, odkud bude mít příjmy, jak vysoký bude poměr důchodu ke mzdě a kolik si na penzi budou muset spořit lidé.

Podle propočtů totiž nebude penzijní soustava bez reformních změn udržitelná. Problém by mohl nastat po polovině 30. let, kdy začnou do důchodu odcházet silné ročníky ze 70. let, takzvané Husákovy děti. Výdaje by tak mohly podle nedávného vyjádření zástupců ministerstva práce být ročně až o čtyři procenta HDP vyšší než příjmy, v dnešních cenách by tak schodek mohl činit ročně téměř 200 miliard korun.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká změna sociálních dávek se dotkne všech. Ministerstvo připravuje…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje velké změny v sociálních dávkách. Resort chce…

Jak to bude s důchody? Zasedla nová komise, politici už mají výhrady

22.02.2019 14:24 Aktualizováno Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích…

Ostrá diskuze o důchodech: My tu za 50 let nebudeme, ale mladí spláčou nad…

22.02.2019 00:47 Mezi lidmi panují obavy, že se jim s nástupem do důchodu výrazně sníží životní úroveň. Jenom s…

První setkání důchodové komise: Maláčová chce vědět, jak bude pracovat

21.02.2019 17:13 Nová důchodová komise se v pátek sejde na svém prvním zasedání. Tým 44 zástupců parlamentních stran…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama