Od nového roku nebude možné vyplácet dávky? Vláda musí řešit problém

Vláda bude ve čtvrtek jednat o tom, jak ministerstvo práce zajistí fungování informačních systémů pro vyplácení dávek v příštím roce. Resortu na konci února vyprší smlouva s nynějším dodavatelem - společností OKsystem, na její prodloužení má čas do pátku. Piráti postup ministerstva kritizují, podle nich není úřad ministryně Jany Maláčové (ČSSD) schopen vyplácení dávek v příštím roce zaručit. Vedení resortu už několikrát uvedlo, že výplata pomoci potřebným není ohrožena.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jana Maláčová (ČSSD)

Smlouva s OKsystemem na provoz, podporu a rozvoj systému vyplácení dávek měla původně vypršet na konci roku. Ministerstvo ji mohlo prodloužit na dva roky opcí, a to do konce letošního září. Termín nestihlo. S firmou se pak dohodlo na dodatku, který odsouvá termín pro prodloužení kontraktu do konce listopadu.

Ministryně Maláčová se svým týmem trvala na tom, aby záměr prodloužit smlouvu projednala rada vlády pro informační společnost a kabinet. Rada informaci probrala podle dřívějšího vyjádření mluvčí resortu Barbary Hanousek Eckhardové na zasedání 12. října. Kabinet se plánem začal zabývat minulý týden, pokračovat má ve čtvrtek.

Ministerstvo práce mělo původně mít už od loňska nový propojený informační systém. O jeho vytvoření rozhodlo v roce 2014 vedení úřadu v čele s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD). Cílem bylo mimo jiné zbavit se závislosti na jediném dodavateli. Celý projekt měl stát zhruba 1,5 miliardy. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opcí prodlužovala už před dvěma lety. Dvouletý provoz vyšel asi na miliardu. Cena by měla zůstat stejná i v příštích dvou letech. Před opcí do konce roku 2016 platil resort OKsystemu za služby méně. Ředitel firmy a člen představenstva Vítězslav Ciml ČTK už dřív řekl, že nynější suma odráží krátkou výpovědní lhůtu. Spolupráce může skončit do tří měsíců.

Postup vedení ministerstva už několik týdnů kritizují Piráti. Podle nich hrozí, že od nového roku nebude možné dávky vyplácet. Ministerstvo opakovaně ujišťovalo, že vyplácení pomoci potřebným není ohroženo.

Podle Pirátů je dodatek, který umožňuje opci do konce listopadu, v rozporu se zákonem o zadávání zakázek. Podle mluvčí strany Karolíny Sadílkové to v připomínkovém řízení uznalo i ministerstvo financí. "Nyní stojí ministryně Maláčová před rozhodnutím buďto využít protizákonný dodatek a těšit se na soudní řízení, nebo přestat vyplácet dávky," uvedl šéf sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti).

Piráti navrhují, aby ministerstvo uzavřelo s OKsystemem další dodatek podle změny ze smlouvy. "Ta umožňuje prodloužit současnou smlouvu do srpna 2019 za cenu 30 procent původní sjednané částky za poskytnuté služby," sdělil Kolářík. Dodal, že ministerstvo by mělo podle harmonogramu v tu dobu postupně zavádět nové systémy a nynější dodavatel by zajistil migraci dat a ukončovací práce.

Ministerstvo nyní náhradní systém pro agendu dávek a zaměstnanosti nemá. Pokud by se s OKsystemem nedohodlo na další spolupráci, firma by podle Cimla na konci února zajišťování provozu systému ukončila.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Z třetího pilíře důchodů letos uteklo 17 tisíc lidí. Připojištění…

02.12.2018 10:38 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Vyplácení dávek zachráněno. MPSV prodloužilo smlouvu s firmou OKsystem

29.11.2018 15:21 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes prodloužilo smlouvu na informační systém pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama